Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Uzunçarşı’yı gelecek kuşaklara taşıyacağız

Uzunçarşı’yı gelecek kuşaklara  taşıyacağız
  • 08.01.2018
  • 1.230 kez okundu

Başkan Kimyeci, faaliyetlerini ve yapacaklarını anlattı …

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, bir televiyon programında yaptığı açıklamalarında, “Uzunçarşı Cephe İyileştirme ve Sağlıklaştırma Projesi” ile ilgili bilgiler verdi. Tarihi Uzunçarşı’yı yapısını bozmadan iyileştirmek ve gelecek kuşaklara taşımak için restorasyon çalışması gerçekleştireceklerini söyleyen Bşkan Kimyeci, konu ile ilgili şunlara değindi: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, tarihe verdikleri önemle Antakya’mızda Anıtlar Yüksek Kurulu kurulması için yaptığımız girişimlere izin vererek Bakanlar Kurulu’ndan gelecek onayla faaliyete başlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Halkınız için Lazım Gelen Ne varsa Yapın talimatı kapsamında Cephe Sağlıklaştırma ve İyileştirme Projesi Hükümetin yatırım programına dahil edildi. 17 Kasım 2017’de proje ihalesi yapıldı, bir yandan da inşa süresi başladı. Proje kapsamında Uzunçarşı Caddesi, Meydan Caddesi, Kemiklihan Caddesi, Çıkrıkçılar Çarşısı, Hasırcılar Çarşısı, Kunduracı Çarşısı, Terziler Çarşısı, Tüccar Çarşısı, Dokumacılar Çarşısı, Kılcılar Çarşısı, Eski Demirci Çarşısı, 1. Karakol Sokak, Karakol Sokak, Meydan Sokak, Tabakhane Sokak, Oduncupazarı Sokak, Abacılar Çarşısı olmak üzere 597 yapı mevcut. Toplam 15 Sokak, 3 Cadde ve Kuyumcular Çarşısı olmak üzere restorasyon çalışması gerçekleştirilecek. Uzunçarşı’nın bir bölümünde örnek uygulama yapılacak. Bu çalışmaların öncesinde altyapı çalışmaları yapılacak ve ön hazırlık çalışmaları yapılacak. Daha sonra da Proje hayata geçirilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.”
Birçok sosyal tesisi vatandaşın hizmetine sunduk …
Antakya Belediyesi olarak birçok sosyal tesisi hayata geçirerek vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Başkan Kimyeci, faaliyetleri ile ilgili şunlara yer verdi: “Serinyol Mahallesi Sosyal Tesisleri’ni hizmete sunarak atıl durumda bulunan binayı ihtiyaçların karşılanacağı bir tesis haline getirdik. Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’ni hayata geçirerek çocuklarımıza ve gençlerimize kültürel ve sanatsal kurslarla hem hobi amaçlı hem de yetenek sınavlarına hazırlık imkanı sağladık. Çorba Evi ile vatandaşlarımıza kendi evlerinde hissettirecek sıcaklıktaki bir ortam sağlayarak çorba ikramında bulunuyoruz. Buraya gelen vatandaşlarımız hem sıcak çorbalarını içiyorlar hem de burada yer alan gazete ve dergileri okuma imkanı buluyorlar. Yaşlılar Lokali ile yaşlılarımıza sıcak bir ortamda bulunarak gazete ve dergi okuma imkanı sağlıyoruz. Hanımlara Yönelik açtığımız Hanımlar Lokali ile hanımlarımız hem kendi ikramlarını getirerek toplantılar yapıyorlar, ayrıca aile danışmanlık semineri, diyetisyenlik hizmeti ve spor kursları ile zamanlarını güzel bir şekilde geçiriyorlar. Hacı Ömer Alpagot Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, Mansurlu Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, Karlısu Çok Amaçlı Taziye Evi, Yaylacık Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, Oğlakören Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, , Ovakent Muhtarlık ve Taziye Evi, Ovakent Çok Amaçlı Salon, Bitiren Muhtarlık ve Taziye Evi’ni hizmete sunarak mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine imkan sağladık. Halk Kütüphanesi ile kitap okuma, araştırma, ödev yapma imkanı sağlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Mahalle halkının isteğiyle yaptığımız Kardeşler Mah. Cami ve Kuran Kursu’nu temelden bitimine kadar inşa ettik. Bu konuda desteklerinden dolayı Sayın Müftümüze teşekkür ediyorum.
Otizmliler Sosyal Tesisi ve Umut Kafe’yi hayata sunarak engelli vatandaşlarımıza hem çalışma imkanı hem de hayata kazandırılmalarını sağlıyoruz. Buradan kazanılan para burada çalışan engelli vatandaşlarımızın arasında paylaştırılıyor. Tüm vatandaşlarımızı buraya engelli vatandaşlarımıza destek olmaya davet ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilatı, reklam karşılığı 3 tane sentetik mahalle sahası yapımı gerçekleştirdik. Akçaova, Tanışma ve Avsuyu mahallelerimizde 20*40 metre olmak üzere sentetik mini futbol sahası, 10*20 metre basketbol ve voleybol sahası yaptık. Amacımız gençlerimize spor yapma imkanı sağlamak. Ayrıca Karlısu ve Madenboyu Mahallelerimize spor sahası kazandırarak çocuklarımıza ve gençlerimize rahatça spor yapabilmelerini sağladık.”  -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ