Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,07 / Satış: 8,10
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,69

Vakıf İşhanı Yeri Sorunu TBMM’de

Vakıf İşhanı Yeri Sorunu TBMM’de
  • 01.03.2021
  • 597 kez okundu

Antakya Vakıf İşhanı yerinin YEŞİL ALAN olması isteğini, Hatay’ın 11 Milletvekilinden hiçbiri gündeme getirmezken, Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM’ye bir önerge verdi, Turizm Bakanı ERSOY’a kamulaştırma çağrısı yaptı.

Antakya Saray ile İnönü Caddeleri arasındaki Vakıf İşhanı yerinin YEŞİL ALAN olması için kamuoyu baskıları sürerken, konu, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç tarafından TBMM’nin gündemine getirildi. Hatay Milletvekillerinin, sorunu TBMM’ye taşıma girişimi gözlenmezken, Adana’nın Hataylı Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, boş durmadı ve Antakya’nın bu çok önemli sorununu Meclis’e taşıdı, Vakıf İşhanı yerinin YEŞİL ALAN olmasını istedi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a da kamulaştırma çağrısında bulundu.
Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Antakyalıların sorunu olan Vakıf İşhanı konusunda, Hataylı yurttaşların, kent merkezinde yer alan ve depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkımına karar verilen Vakıflar İşhanı’nın ‘yeşil alan olsun, toplum yararına ortak alan olarak kullanılsın’ taleplerinin karşılanmasını beklemekte olduğuna dikkat çekti.
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, konuyu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından cevaplanması istemiyle TBMM’ye getirdi. Önerge şöyle:
“Hatay kent merkezinde, trafiğe kapalı Saray Caddesi’nde yer alan ve konumu itibariyle büyük önem arz eden Vakıf İşhanı binasının akıbeti, belirsizliğini korumaktadır. Hataylılar, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkımına karar verilen bu İşhanı’nın, ‘yeşil alan olsun, toplum yararına ortak alan olarak kullanılsın’ taleplerinin karşılanmasını beklemektedir.
HAMOK (Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyonu) tarafından konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında, ‘Vakıf İşhanı’nın kentimize yeşil alan olarak kazandırılmasını tarihi bir fırsat olarak görüyor ve bu amaçla, kentimize olan sorumluluğumuz gereği, açıklamalardan çok fiili girişimlerde bulunarak sürece katkı vermeye çalışıyoruz. İşhanı’nın yıkımı neredeyse tamamlanmış olup, yeni binanın inşa süreci başlamak üzereyken, zaman kaybetmeksizin, konunun uzlaşı ile çözülmesi gerekmektedir.
Sağlıklı ve yaşanabilir bir kent oluşturabilmek için, kent merkezinde yeşil ve açık alanlara bu denli ihtiyacımız varken, bu alanın kent meydanı ve yeşil alan olarak kullanılması gerektiği’ ifade edilmiştir.
Bu bağlamda;
1. Vakıf İşhanı alanında, yıkım bittikten sonra, alanın yeşil alan olması talebi ekseninde yeni inşaat sürecinin askıya alınması sağlanacak mıdır?
2. Vakıf İşhanı alanının yeşil alan olarak tahsisini sağlamanın önündeki engel nedir?
3. Vakıf İşhanı alanının kamulaştırma bedelinin, ilgili Bakanlık tarafından ödenmesi sağlanarak kent merkezindeki yeşil alan ihtiyacının karşılanması sağlanamaz mı?
4. Bahsi geçen alanın kamulaştırma bedelinin Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesi ısrarının nedeni nedir?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ