Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Vakıflar Yönetimi paylaşır mı?

Vakıflar Yönetimi paylaşır mı?
  • 02.10.2018
  • 400 kez okundu

Nasıl Bir Kent Silueti?

Eldeki örneklerin bu kadar “KÖTÜ” olduğu bir mimari tabloda, ‘kent silueti’ hassasiyetine eklenecek “İŞHANI” fikri, Antakya adına, sahi hangi “kent siluetini” kendisine örnek olarak alacak?

Mehmet Şah Bin Mustafa Dede Efendi Vakfı adına kayıtlı Mehmet Şah Vakıf İşhanı’nı işlevsiz bir hale sokan yıkım kararı ile birlikte devreye giren çevreci gruplar, yeşili ve yeşil alanları giderek azalan ve hatta yok olan Antakya adına bu alanın kente ve kent insanına kazandırılmasını bir fırsat olarak görüyor. Şu ana kadar Vakıflar Yönetimi’ne sorulan sorular da, yeni bir işhanı yerine, biriken beklentilere karşılık bu alanın Antakya’ya hediye edilmesi fikri de buna dair.
Peki, Vakıflar, aldığı karardan geri adım atmaz ve bahse konu işhanını inşa etmeye başlarsa eğer, şu ana kadar altı çizilen ‘kent silueti’ başlığında nasıl bir bina tasarladıklarını da paylaşırlar mı?
Hatırlanacağı gibi, bu konudaki tartışmanın fitilini ateşleyen isim Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran olmuş ve “Taşınmaza, imar planına uygun bir şekilde, mevcut işhanı ile aynı işlev ve mahiyette daha estetik, kent siluetine uygun günümüz teknik imkanlarının kullanıldığı işhanı planlanmaktadır” demişti.
Peki, bu ‘siluet’ hangi siluet, soralım mı? Bu siluet, hangi hassasiyetleri ön planda tutacak, bunu da! Çünkü tartışılan kent silueti Antakya ise, kentin doğu yakası, içinde yükseltilen beton bloklarla bu konuda ciddi kayıpları çok uzun zamandır zaten yaşıyor, ki kentin eski denen doğu yakasını kapatan sadece ‘tartışmalı işhanı’ da değil! -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ