Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Vali, Bakan Çavuşoğlu’nun Antakya ziyaretinde söyledi:

Vali, Bakan Çavuşoğlu’nun Antakya ziyaretinde söyledi:
  • 18.06.2019
  • 1.405 kez okundu

Vali, Bakan Çavuşoğlu’nun Antakya ziyaretinde söyledi:

Vali Rahmi Doğan, “Hatay’ımız; tarımıyla, turizmiyle, sanayisiyle, ekonomisiyle, ihracatıyla büyüyerek, güçlenerek yoluna devam edecek. Bunu, otellerimizdeki doluluk oranlarından, müzelerimizdeki ziyaretçi sayısından, sahil beldelerimizdeki ziyaretçilerden, üç milyar dolar civarındaki ihracatımızdan anlıyoruz” dedi.Bakan Çavuşoğlu ise “Hatay bizim namusumuzdur” mesajı verdi.

Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilciliği açılışı Pazar günü gerçekleşti. Hatay’a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran yanı sıra Vali Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri ile birçok davetlinin katıldığı törende, Antakya Habib-İ Neccar Camisi arkasındaki sosyal tesislerde oluşturulan Dışişleri Bakanlığı Temsilciliği açılışı gerçekleştirildi.
Pazar günkü karşılamanın ardından Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Vali Doğan’ın makamına geçip bir süre sohbet etti. Daha sonra Valilik binası içerisinde yer alan Hatay Devlet Müzesi’ni gezen Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilciliği açılış programına iştirak etmek üzere Habib-i Neccar Camii Kültür Konakları’na geçti.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, açılış töreni vesilesiyle ilimizi teşriflerinden dolayı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyete teşekkür ederek şu konuşmayı yaptı:
“Bugün burada, Dışişleri Bakanlığımızın Hatay Temsilciliği’ni açmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. 2011 yılında başlayan Suriye kriziyle, Hatay, çok ciddi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Ama 2019 yılı Hatay için yeni bir milattır. Bugünden itibaren inşallah, Hatay’ımız; tarımıyla, turizmiyle, sanayisiyle, ekonomisiyle, ihracatıyla büyüyerek güçlenerek yoluna devam edecektir. Sayın Bakanım, bunu, hafta sonları otellerimizdeki doluluk oranlarından, müzelerimizdeki ziyaretçi sayısından, sahil beldelerimizdeki ziyaretçilerden, üç milyar dolar civarındaki ihracatımızdan anlıyoruz. Hatay’da farklı sosyal yapılar birlikte huzur içinde yaşıyor. Bu kadim şehir, Hatay’ımızın geçmişten geleceğe aktardığı birlikte yaşama kültürünün bir sonucudur. Ben inşallah, Hatay’ımızın büyüyerek, gelişerek güzelleşeceğini düşünüyorum.
Sayın Bakanım, bu tarihi kimlikli binayı zatıâlinizin talimatları doğrultusunda dayadık, döşedik ve sizlerin hizmetine sunuyoruz. Bundan dolayı, Hatay halkı çok memnun ve mutludur. Yine zatıâlinizin talimatları doğrultusunda, NATO Genel Sekreteri ve onun başkanlığında elli civarında ülkenin temsilcilerinden oluşan heyet ilimizi ziyaret ettiler. Buradaki misafirperverlikten büyük memnuniyet duyarak ayrıldılar. Bizler de Hatay halkı olarak bu tür ziyaretlerden, Dışişleri Bakanlığımızın gerçekleştireceği uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyacağız. Her zaman devletimizin emrindeyiz Sayın Bakanım, ne zaman bir talimatınız olursa, uluslararası örgütleri ve onların temsilcilerini ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı ifade etmek isterim. Ben tekrar teşriflerinizden dolayı Hatay halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Temsilciliğin, ilimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum efendim.”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, merkez Antakya ilçesindeki Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilciliği’nin açılışında yaptığı konuşmada, bağımsız bir dış politika izlediklerini söyledi. Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğunu ve NATO üyesi müttefikliğinin bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
“Evet, birçok uluslararası örgütte üyeyiz. Avrupa Birliği’ne (AB) de üye olmak için stratejik bir hedef koyduk. Zorlukları da görüyoruz. Bizim uluslararası örgütlere üye olmamız ya da ülkelerle ikili ilişkileri geliştirmemiz, onların, bizim dış politikamızı sorgulamasına yani bir meşruiyet kazandırmıyor. Biz, bağımsız bir devletiz. Kararlarımızı kendimiz alırız. Bugün S400 ile ilgili ABD’nin dayatmalarını kabul etmemiz mümkün değil. Esasen Amerika’ya, ‘Eğer bu konularda endişeniz varsa, gelin ortak bir çalışma grubu oluşturalım’ dedik. NATO da içerisinde olsun. Bunu kabul etmeyip de, her şartta ‘S400 almayacaksınız’ diyen bir ülkenin dayatmasını biz kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Biz, bağımsız bir devletiz, bağımsızlığına önem veren bir milletiz. İşte Hatay’ın da Türkiye Cumhuriyeti’ne dâhil olması da, esasen Hataylıların da bağımsızlık ve özgürlüğüne verdiği önemin bir neticesidir.”
-Kendi inandığımız yolda yolumuza devam edeceğiz-
Çavuşoğlu, herkesle müzakere edebileceklerini vurgulayarak, diplomatik kanalları her zaman açık tutmak istediklerini ifade etti. “Müzakere, diplomasi demek, başkalarının istediğini kabul etmek değildir” diyen Çavuşoğlu, “Uzlaşı kültürü var. Bizim karşı olduğumuz, tek taraflı politikalardır, dayatmalardır, tehdittir. O yüzden, kendi inandığımız yolda yolumuza devam edeceğiz. Bağımsız, tam bağımsız özgür olmak, kolay bir süreç değildir. Ecdadımız da tarihten bu yana birçok zorlukları göğüslemiştir. Kurtuluş Savaşı’nı kolay mı verdi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları? O yüzden, bundan sonraki süreçte de zorluklar olabilir ama milletçe tam bağımsız bir devlet ve millet olabilmemiz için o zorlukları da göğüslemeyi başarmamız lazım. Engeller, zorluklar olabilir ama birlik ve beraberlik içerisinde inşallah bunları hep beraber aşacağız” diye konuştu.
Çavuşoğlu, Suriye’de yaşananlarla birlik ve beraberliğin bozulduğunda neler olabileceğinin yakından görüldüğünü de belirtti. Ateşkes ve siyasi süreç için çok çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Her alanda çaba sarf ediyoruz. İnsani boyutunu ihmal etmedik. Evet, ülkemizde bulunan 3,6 milyon Suriyeli göçmen, bazen sosyal problemlere sebep olabilir. Toplumun, insanın olduğu her yerde bu tür toplumsal sorunlar olabilir. Ama bu sorunlardan ya da göçten en çok etkilenen illerden bir tanesi Hatay’dır” dedi.
Çavuşoğlu, Hataylılara misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek, geri dönüşlerin başladığını, terörden temizlenen bölgelere 330 bin Suriyelinin döndüğünü bildirdi.
-Haddini bildiririz. Herkes haddini bilsin-
Suriyelilerin dönmek istediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şu ifadelere yer verdi:
“Yeter ki orası güvenli olsun. Bugün İdlib daha güvenli olsun, İdlib’e de dönüşler hızlanır. Ama maalesef, rejimin buralarda saldırılarını görüyoruz. Biz, inşallah bu güvenli bölgeyi de oluşturduktan sonra, o bölgeye de Suriyelilerin dönüşlerine yardımcı olacağız. Rejimin bu saldırganlığını da kabullenmemiz mümkün değil ve İdlib Muhturası’na da aykırı, Rusya’yla imzaladığımız. Burada rejimi durdurmak da, bugüne kadar Suriye konusunda yakın işbirliğinde çalıştığımız Rusya’nın ve İran’ın sorumluğudur. Çünkü her ikisi de rejimin garantörüdür. Hem siyasi süreçte hem de sahadaki bu tür vardığımız mutabakatlarda…
Son günlerde rejimin, bizim gözlem noktalarına taciz atışları yaptığını görüyoruz. Tıpkı geçmişte o teröristlerin Afrin’den yaptığı gibi, tıpkı ara sıra Tel Rıfat’tan, yine orada YPG/PKK’lıların yaptıkları gibi. Nasıl o tacizleri, o saldırıları tolere etmediysek, rejimin askerimize yönelik tacizlerini tolere etmemiz mümkün değil. Haddini bildiririz. Herkes haddini bilsin. Bu konularda neler yapabileceğimizi, Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözleriyle, kahraman askerlerimizin ve onları destekleyen kahraman polis özel harekatın sahada neler yaptığını, yapabileceğini gördük.”
Çavuşoğlu, Pençe Harekatı’yla kahraman askerlerin teröristlere Irak dağlarını dar ettiğini, inlerine gömdüğünü vurgulayarak, “Artık hedef Kandil’dir. Neresi olursa olsun. İster Kandil, ister Sincar, isterse kuzey doğu Suriye olsun. Nerede olursa olsun ülkemize yönelik tehdit oluşturan teröristlere hiç çekinmeden gereğini yaptık, yapıyoruz ve yapma-ya da devam edeceğiz” diye konuştu.
Çavuşoğlu, Atatürk’ün, “Hatay benim namusumdur” dediğini de hatırlatarak, “Hatay bizim de namusumuzdur” dedi. Çavuşoğlu, temsilciliğin açılmasında emeği geçenlere ise ayrıca teşekkür etti.
Hatay’da açılan temsilciliğin yurt içindeki 6. temsilcilik olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Benim şehrim Antalya’da, Edirne’de, İzmir’de, İstanbul’da ve Gaziantep’te temsilciliklerimiz vardı. İnanıyorum ki, bu temsilciliğimiz burada, Hatay’ın tüm dünyada tanıtılması dahil, çok önemli görevler üstlenecektir. Çünkü Hatay; stratejik konumu, tarımı, kültürü, medeniyetler ittifakı olması hasebiyle ve sanayi altyapısıyla aynı zamanda, tarihi ve medeniyetlere beşiklik yapmış bir şehir olarak Türkiye’nin göz bebeği bir şehirdir. O yüzden Hatay’a çok önem veriyoruz” diye konuştu
Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilciliği’nin Habib-i Neccar Camisi’nin yanı başında olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kullandığı binanın bir kısmını aldıklarını, kiralarını da ödediklerini kaydetti.
Habib-i Neccar Camisi ile ilgili bilgi aktaran Çavuşoğlu, bu topraklarda komşuya ‘hangi dinin mensubudur’ diye sormadıklarını ve o gözle bakmadıklarını, kimseyi etnik kökeniyle değerlendirmediklerini, ensar anlayışıyla yaradılanı yaradandan ötürü sevdiklerini söyledi.
Çavuşoğlu, Hatay’daki temsilciliğe, kıymetli bir büyükelçileri olan Serdar Cengiz’i atadıklarını ifade etti.
Hatay’ın, çok sevdiği ve gelince de çok mutlu olduğu bir şehir olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Hataylılardan büyükelçi ve temsilciliklerine sahip çıkmalarını istedi.
Suriye’deki gelişmelerden dolayı Hatay bölgesine yönelik dünyanın ilgisinin görüldüğünü de dile getiren Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Burada sayın Valimizin, komutanlarımızın, yine ilgili kurumlarımızın, gerek insani olsun ve gerekse güvenlikle ilgili AFAD, emniyet, istihbarat dahil arkadaşlarımızın çalışmalarına destek olsun diye, bu çalışmaları birlikte koordine edelim diye temsilciliği açtık. Ama amacımız ve hedefimiz sadece bu değil. Biz, bundan sonra Hatay’ı, Antakya’yı, tüm ilçelerini, bir bütün olarak Hatay’ı inşallah tüm dünyada tanıtacağız, ön plana çıkaracağız. Çünkü bunu en fazla hak eden illerimizin başındadır. Bunu gönülden söylüyorum, siyaset olsun diye söylemiyorum.”
Çavuşoğlu, NATO’nun en üst düzey karar alma mekanizması olarak anılan Kuzey Atlantik Konseyi’nin yakın tarihte Hatay’da ağırlandığını hatırlatarak, bundan sonra da bazı uluslararası toplantılar ile zirvelerin kentte yapılacağını sözlerine ekledi.
Bakan ve beraberindeki heyet, konuşmaların ardından kurdele keserek açılışını gerçekleştirdikleri temsilcilik binasını gezdiler. Daha sonra Meclis Kültür Merkezi’nde, Bakan ve beraberindekilere Hatay’ın eşsiz lezzeti künefe ikram edildi. Sonrasında, Bakan ve beraberindeki heyet, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Hatay’dan çıkarılan eserlerin sergilendiği ve dünyanın en büyük kapalı mozaik sergileme alanına sahip olan Arkeoloji Müzesi’ni gezerek, eserler hakkında bilgiler aldı. Burada Bakan Çavuşoğlu’na, Hitit dönemi krallarından Şuppililuma heykeli hediye edildi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ