Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

VALİ DEMİŞ… Peki, eldeki mi ?

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 06.04.2020
  • 261 kez okundu

Geçen gün, resmi kurumsal twitter hesabı üzerinden, Ankara başlığında alınan tedbirleri yerelleştiren bir duyuru yapıldı Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından ve denildi ki… “Biraz daha TEDBİRLİ olacağız. Herkesin YARDIMCI olmasını bekliyoruz.”

Sonuna kadar arkasındayım…
Tedbirlerin sıkılaştırılmasının da…

Ama !

Açıkçası…

Eldeki bu son “AMA” öncesi, Vali Rahmi Doğan, o 4 Nisan tarihli – saat 12.50 etiketli duyuruda ne demiş, ne tür TEDBİRLER sıralamış, ona bir bakalım istiyorum…


Tüm ilçelerimizde, 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren geçici olarak yasaklanmıştır.
İlçelerimizde; Pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine, vatandaşlarımız ve çalışanlar MASKE ile gireceklerdir. Maske takma ZORUNLULUĞU, pazarlarda SATICILAR için de geçerli olacaktır.
İlçelerimizdeki meydanlarda, sokak ve caddelerde, vatandaşların, sosyal mesafeyi gözetmeden, toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına İZİN verilmeyecek. Yan yana yürüyen vatandaşlarımız ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürüyecektir.
Alınan karara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğinde, İDARİ PARA cezası uygulanacaktır.

Şimdi…

Önce şu İDARİ PARA CEZASI ne, ona bir bakalım…

Orada şöyle der…


Bu kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, iki yüz elli Türk Lirası’ndan Bin Türk Lirası’na kadar idarî para cezası verilir.

NET mi ?

Net !

O zaman gelelim bana, geride kalan Cumartesi günü gittiğim, TOKİ Cami yakınlarındaki mahalle pazarına… Öyle ya da böyle, “EVDE KAL” desek de, bir şeyler yememiz ve bunun için de alışveriş yapmamız gerekiyor, AMA… Bu zorunlu haller içinde de, Vali Rahmi Doğan’ın ifade ettiği KURALLAR içinde hareket etmemiz ve MASKE takmamız GEREK demiyorum, HAYATİ diyorum…

Peki, pratikte durumumuz NE, biliyor muyuz ?

Trajik, desem…
Yoksa traji komik mi ?

Bir kere, Pazar yeri içinde alışveriş yapanların çok büyük bir yüzdesi MASKESİZ durumdaydı… Pazar giriş ve çıkışlarının bu anlamda KONTROLLÜ olması gerekirken, bu noktada da bir DENETİM görmedim… Aslında, pazarcılar bağlamında NEDEN MASKESİZLER demek, biraz haksızlık gibi geliyor… Hazırlıksız olabilirler ya da ALAMAMIŞ…

O yüzden, Vali Rahmi Doğan’ın o bahsi geçen twitter mesajına verdiğim cevapta da dediğim gibi…


Bu, kesinlikle “OLMASI GEREKENLER” listesi, ama… Temel ihtiyaçlar için dışarı çıkmanın zorunlu olduğu durumlarda, MASKESİ olmayan vatandaş NE yapacak? “Herkeste maske var” ilkesinden mi yola çıkıyoruz?

Demem o ki…

Madem kontrolü bu anlamda yerel idarenin ZABITA koluna verdik… Onların, eksik MASKE konusunda PAZAR alanını tamamlamaları ve pazarcıları da bu anlamda rahatlatmalarını beklememiz yanlış mı ? Hatta sadece PAZARCILAR da değil… Aynı ZABITA, pazar yerine MASKESİZ gelenleri de UYARIP, ardından MASKE dağıtımı yapamaz mıydı ?

Özetle…

CEZA uygulaması güzel !
AMA ÖNCE, BİRBİRİMİZİ TAMAMLAYALIM !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ