Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Vali Doğan “iki Yılda Merak Edilenleri Rayına Oturttuk”

Vali  Doğan “iki Yılda Merak Edilenleri  Rayına Oturttuk”
  • 17.03.2021
  • 507 kez okundu

Hatay Valisi Rahmi Doğan, dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, yerel basın ve televizyon temsilcileriyle bir araya geldi.  Sohbet havasında geçen buluşmada, Vali Doğan, basın mensuplarının sorduğu sorulara cevap vererek önemli bilgiler aktardı.

Vali Doğan, iki yıllık görev süresi boyunca, Hataylılar tarafından merakla beklenen birçok konuyu rayına oturtarak önemli bir mesafe aldıklarını belirterek, başta yeni Stat, Vakıf İşhanı yeri, Adalı Konağı, Meclis Binası, Hado, Arsuz-Çevlik Yolu ve Kurtuluş Caddesi konusunda merak edilen birçok konuyu çözüme ulaştırdıklarının altını çizdi, “Merak edilen konuları rayına oturttuk, önümüzü görmemizi sağladık” dedi.
ADALI KONAĞI VE MECLİS BİNASI
Vali Rahmi Doğan, Hatay için tarihi ve kültürel bir önemi olan Meclis Binası ve Adalı Konağı’nın 30 Milyon TL bedelle kamulaştırıldığını hatırlatarak, restorasyon, ahşap işçiliği ve ince işler konularında hızlı yol alarak, bugüne kadar yaklaşık 15 Milyon TL’nin harcandığını, eski Büyük Antakya Oteli’nin yerinin de bahçe düzenlemesine 5 Milyon TL harcanacağını, toplamda ise 50 Milyon TL gibi bir harcamayla bu bölgeyi örnek bir çalışmayla Hatay, kültür ve tarih turizmine kazandıracaklarını belirtti. Normal şartlar altında, bugünlerde proje çalışmalarının tamamlanması gerektiğini söyleyen Vali Doğan, ancak Adalı Konağı binasında yapılan incelemelerde çökme tehlikesi raporlandığından, güçlendirme çalışmalarına başlandığını, bu çalışmanın da üç ay içinde sonlandırılıp bu alanın açılışını gerçekleştireceklerini ifade etti.
VAKIF İŞ HANI-MEYDAN PROJESİ
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay halkının çok istediği Vakıf İşhanı’nın kamulaştırılması ve meydan projesi konusunda özverili çalışmalar ortaya koyduklarını, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Antakya Belediyesi’nin toplamda 34 Milyon TL harcayarak bu alanın meydana dönüştürülmesini sağladıklarını anlattı. Bu konuda nihai protokolün imzalandığını, geri dönüşün olmayacağını belirten Vali Doğan, şuan bu İşhanı’nın hemen yanında yer alan iki ayrı binanın da alınarak, Şehir Kulübü’nün başka bir yere taşınması durumunda, orayı da birleştirerek ideal bir alan düzenlenmesi ihtimalini araştırıp değerlendirdiklerini, Vali olarak gönlünden geçenin ise Vakıf İşhanı’ndan Ata Koleji’ne kadar olan kısmın açılarak meydan düzenlemesi yapılması olduğunu söyledi.
-YENİ STADYUM-
Göreve başladığı ilk günden itibareni Hatayspor’un da Süper Lig’e çıkmasıyla büyük önem kazanan Hatay yeni stadyumunun yapılıp tamamlanmasında çabaları olduğunu, stadın bitirilerek Hatay’a dünya standartlarında ve adını Atatürk Spor Kompleksi koydukları harika bir spor bölgesi kazandırdıklarını belirten Vali Doğan, kısa bir süre içinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muhammet Kasapoğlu’nun da katılımıyla stadın açılışının yapılacağını, stadın da Hatayspor’a tahsisinin tamamlandığını açıkladı.
Vali Doğan, eski stadyum yerinin de projeleri tamamlanarak Millet Bahçesi yapılacağını, eski DSİ yerindeki park ile birleştirilerek, Hatay’a yepyeni bir yeşil alan kazandıracaklarını açıkladı. Millet Bahçesi Projesi’ni Antakya Belediyesi’nin yapacağı öğrenildi.
-HADO-
Hatay için önemli bir proje olarak gördükleri, Deniz seferleri ulaşımı HADO konusunda da gerekli izin ve tahsislerin yapıldığını, bu konuda Valilik nezdinde eksik kalmış hiçbir konunun bulunmadığını, bundan sonrasının ise Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına kaldığını söyleyen Vali Doğan, HADO konusunda Hatay’ın marka firmalarına davet yaptıklarını da belirtti.
-ARSUZ -ÇEVLİK YOLU-
Arsuz – Çevlik arasındaki karayolunu da hatırlatan Vali Doğan, “Bir yanlış anlaşılma var. ‘Bu yol bitmemiş’ deniyor. Hayır, biz, yolu Valilik bünyesinde bitirdik ve dünyanın en uzun bisiklet yoluna da yer verdik. Ancak, ‘bitmedi’ denen bölüm, İlçe Belediyelerin yetkisi dahilinde yapması gereken köy ve ilçe yollarıdır. Tamamlanmamış ve eksik kalmış kısım, Belediyenin görev alanıdır” dedi.
Vali Doğan, son aldığı bilgiler ışığında, geçtiğimiz bir hafta içinde Arsuz –Çevlik yolunu kullanan kişi sayısının 80 bin olduğunu açıkladı. Vali Doğan, gelen talepler doğrultusunda, yol üzerinde uygun park alanlarının araştırıldığını, kısım kısım uygun yerlere park alanları da yapacaklarını ifade etti.
-KURTULUŞ CADDESİ – YAYALAŞTIRMA
Vali Doğan, bütün tarihi kentlerde eski şehir merkezlerinin trafiğe kapatılarak yayalaştırıldığını, Kurtuluş Caddesi’nin de yayalaştırılmasını önemsediklerini, ancak bunun olması için de alternatif yolların yapımının şart olduğunu belirtti. Bu konuda da gerekli çalışmaları yaptıklarını söyleyen Vali Doğan, gelinen aşamada, projenin Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu, Belediyenin de kamulaştırma amacıyla borçlandığını, ancak yeni yol yapılacak alanda Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle bu önemli projenin beklediğini ifade etti.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Gazeteciler Cemiyeti binası toplantı salonunda yaptığı açıklamalar sonrası, Cemiyet bahçesinde yorgunluk çayı içerek, basın mensuplarıyla neşeli ve samimi bir sohbet de yaptı. -Sinan Seyfittinoğlu-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ