Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

Vali gündeme taşıdı!

Vali gündeme taşıdı!
  • 20.06.2019
  • 568 kez okundu

Yerel Ne Yapar?

Hatay Valisi tarafından ‘yayalaştırma’ hususu kapsamında gündeme alınan Kurtuluş Caddesi, kaybettiği tarihsel kimliğinin betona teslim hali için umutlansa da, gelişmeleri takip edenler çok umutlu değil!

Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne önerilen, dünyanın ışıklandırılmış ilk caddesi ünvanlı Kurtuluş Caddesi’nin ‘yayalaştırılması’ konusu bölge insanında heyecan yaratsa da, eldeki örnekler ‘acaba’ dedirtmeye devam ediyor.
Mayıs ayının son haftasında gerçekleştirilen 2018-2023 İl Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayı sırasındaki konuşmasında, “Burasını, sokak sağlıklaştırma çalışması ile insanların gezip görebileceği bir yer haline getirelim” diyen Vali Doğan’ın sözlerini ‘eldeki mevcutlar’ başlığında değerlendiren bir vatandaşın eleştirisi oldukça dikkat çekici…
“Konuşmasını da, söylediklerini de satır satır okudum. Her kelimesinden büyük keyif aldım. Umutlandım. Demiş ya hani, ‘Hatay’ın bir imajı var. Hatay isminin bir ağırlığı var. Ama gelen insanlar geldiklerinde bu kaliteyi ve beklentileri bulamazlarsa buradan mutsuz ayrılırlar. Bu da bizim aleyhimize bir durum’ diye… Haklı! Ama o imaj kimin umurunda, işte bunu bilmek gerek! Daha yeni olmadı mı, eski evlerin arasına asfalt yol yapma işi? Kim konuştu, kim engelledi, kim bunu yapanlara ceza kesti? Yapanlar yerel idare değil miydi? Peki, biri yaparken, diğeri bozarken, sonuç ne olacak? Buna cevap versinler, biz de ‘olacak bu defa’ diyelim.”
-GÜVENSİZLİK-
Konuyu Çalıştay aracılığıyla kent gündemine taşıyan Vali Doğan’ın, “Ulucami ile Kurtuluş Caddesi arasındaki bölgeyi, merkezden başlayarak, trafiksiz bir alan oluşturma düşüncemiz var. Burada yapacağımız çalışma, bazı yolların trafiğe kapatılması şeklinde. İlk başta vatandaşlarımızı biraz rahatsız edebilir. Ama bir müddet sonra insanlar bunun faydalı olduğunu görecektir” ifadeleri halk nezdinde destek görse de, yanlış ‘kurumsal’ uygulamaların yarattığı güvensiz-liğin dağıtılması da oldukça zor görünüyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ