Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Vali, Kaymakam, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı Katıldı…

Vali, Kaymakam, Emniyet Müdürü,  Jandarma Komutanı Katıldı…
  • 28.09.2017
  • 1.194 kez okundu

Şikayetler, “Yol, Kanalizasyon, TEDAŞ” merkezli…

İskenderun’da, 750 öğrencili yükseköğrenim yurdu tamamlandığında İSTE’nin % 30’luk yurt ihtiyacı karşılanmış olacak.

İskenderun’da il yöneticilerinin huzurundaki toplantıya katılan muhtarlar ile vatandaşlar, en çok yol ve kanalizasyon ile ilgili şikayetlerde bulundu. Bazı vatandaşlar, TEDAŞ’ın çalışmaları ile sıkça yaşanan kesintilerden şikayet etti.
26 Eylül Salı günü öğleden sonra İskenderun Ramada Otel’de düzenlenen toplantıya, Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
-ÇÖZÜM İÇİN TALİMAT-
Toplantıda konuşan ve Hatay’ı tüm ilçeleriyle beraber bir bütün olarak değerlendirdiklerini belirten Vali Ata, şunları söyledi:
”İl genelinde eğitimden sağlığa, altyapıdan üstyapıya, spordan tarıma, emniyet ve asayişten diğer tüm kamu hizmetlerinde ne yapılması gerekiyorsa, elimizdeki imkânlar ölçüsünde bunu en iyi şekilde yapıp vatandaşımıza en iyi hizmeti sunma peşindeyiz. Bu toplantıların amacı da yapılan çalışmaları görmek, muhtarlarımıza ve sivil toplum kuruluşu üyelerimize anlatmak, onlardan ilçe ile ilgili talepleri alıp yapılabilecekleri değerlendirmektir.”
Toplantının devamında, muhtarlar ve vatandaşlar tek tek söz alarak mahallelerinin sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Ata’ya ilettiler. Vatandaşların kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Ata, sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.
-YOL VE KANALİZASYON-
Vali Ata, İskenderun’da muhtarlar ile halka açık toplantı sonrası şu değerlendirme bulundu:
“Gelen taleplere genel olarak baktığımızda, bunların yol ve kanalizasyon gibi sorunların olduğunu görüyoruz. Birkaç tane TEDAŞ ile ilgili konu gündeme geldi. Elektrik altyapısının diğer ilçelere göre daha iyi durumda olduğunu görüyoruz. Eğitimle ilgili 15 tane ortaokul, 10 tane ilkokulumuzda 2’li eğitim yapılıyor. Hedefimiz tüm okullarımızda normal eğitime geçmek ve derslik başına düşen öğrenci sayısını 30’un altına indirmektir. Bunun için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Belediye Başkanımızdan, mahalle muhtarlarımızdan ricam okul alanları konusunda bizlere yardımcı olmaları. İmar planları yapılırken imara açılan yerlerde yeteri kadar eğitim alanları bırakılması gerekir. Ama ben meslek hayatım boyunca görev yaptığım yerde ‘burada yeteri kadar eğitim alanı ayrılmıştır’ diyebileceğim bir yere rastlamadım. Burada da aynı sorunları yaşıyorum. Bunları söylerken kimseyi suçlamıyorum. Bu durum, geçmişten gelen sorunlar yumağının büyüyerek artmasından kaynaklanıyor. Ama hiç değilse bundan sonraki süreçte hem Büyükşehir Belediyesinin hem de ilçe belediyelerinin bu konuda duyarlı olması lazım.”
-2018 HEDEFİ-
Sağlıkla ilgili birtakım eksiklikleri olduğuna da değinen Vali Ata, şu bilgileri verdi:
“Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı devam ediyor. Onu inşallah 2018 yılında mutlaka bitireceğiz. 900 yataklı yeni hastanenin projeleri hazırlanıyor. Hastanenin imarıyla ilgili bazı sorunlar yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imarı yapılacak oranın. Yapıldıktan sonra da tahmin ediyorum 2018 yılında hastane inşaatına başlayacağız. Sadece İskenderun’a değil tüm bölgeye hitap edecek bir hastane yapılacak burada.”
-TÜRKİYE’DE BİR İLK-
Vali Ata, Denizcilik OSB’si ile ilgili olarak da şunları söyledi:
“Yapılırsa, gerçekten Türkiye’de bir ilk olacak. Bize verilen bilgiye göre Süveyş Kanalı’ndan sonra Akdeniz bölgesinde gemilerin tamir, bakım ve onarımının yapılacağı hiçbir tersane yok. Böyle bir çalışma yapıldığı takdirde hem ilimize hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı yapacağına biz de inanıyoruz. Bu bizim Valilik olarak gündemimizde var. Hatta bir ay kadar önce Sayın Başbakanımıza Hatay’la ilgili bir dosya sunduk. O dosyanın içinde Denizcilik OSB ile ilgili konu da var. Önümüzdeki günlerde uygun bir randevu aldığımız takdirde, bu konuyu yeniden gündeme getirip bize yardımcı olmalarını isteyeceğiz.”
-İNŞAAT SÜRÜYOR-
750 kişilik yurt inşaatının devam ettiğini de dile getiren Vali Ata, sözlerini şöyle tamamladı:
“İnşaat bittiği takdirde, üniversitenin öğrenci kapasitesinin yaklaşık %30’unu kamuya ait yurtlarda barındırma imkânı sağlayacağız. Ama bu da yetmez, ilave yatırımlar yapılabilir. Diğer taraftan, burada stadyum ile ilgili gördüğüm kadarıyla bir sorun var. Gençlerimizin, çocuklarımızın yeteri kadar spor yapacağı alanlar maalesef yok. Yine burada belediyelerimize iş düşüyor. Semt sahaları yapabileceğimiz arsalar ürettikleri takdirde, hem Gençlik Spor Genel Müdürlüğü bütçesinden hem de Spor Toto Teşkilatı’ndan ayrılacak kaynaklarla destek sağlanabilir. Boş alanlarımız varsa, mini basket sahaları ve tenis kortları yapılabilir. Okul bahçeleri müsait olan okullarımız varsa onların tetkiklerini de yapalım. Onlara kaynak bularak, hiç değilse okullarımıza spor tesisleri yapalım.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ