Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Vali Rahmi Doğan’ın mesajı net:

Vali Rahmi Doğan’ın mesajı net:
  • 09.09.2019
  • 1.180 kez okundu

Asıl amacıyla hiç kullanılmadı!

Hatay Devleti döneminde meclis binası olarak kullanılan ve geçtiğimiz günlerde kamulaştırılan tarihi bina, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın katkılarıyla, yanındaki konakla beraber kültür-sanat merkezi haline getirilecek, Gastronomi kent kimliğini omuzlayacak.

Hatay’da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından, köprübaşı olarak anılan meydanda inşa edilen bina, 1938 senesinden Hatay Devleti’nin Türkiye’ye katıldığı 29 Haziran 1939’a kadar Meclis Binası olarak hizmet verdi. Sonraki yıllarda bu özelliğini yitiren ve 80 yıllık süre zarfında “sinema salonu, künefe salonu, lokanta, restoran” gibi iş kollarına hizmet veren tarihi yapının kültürel faaliyetlerde değerlendirilmesi için Hatay Valiliği harekete geçti. Özel şahsa ait olan Meclis Binası ile yanındaki tarihi konağı satın alarak kamulaştıran Valilik, yapılacak restorasyon sonrası binanın kültür ve sanat merkezi olarak kullanılmasını sağlayacak.
-ELEŞTİRİ NET-
Proje çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi alan ve geçtiğimiz günlerde her iki binada da incelemelerde bulunan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Meclis Binası’nın kamulaştırılmasının, kentin geçmişten bu yana önemli gündem maddelerinden birisi olduğunu kaydetti.
Söz konusu binanın, Hatay Devleti’nin ilk meclis toplantısını yaptığı bina olduğunu aktaran Doğan, şunları söyledi:
“Hatay’ın anavatana katılmasının ardından çeşitli amaçlarla kullanılmış, ancak asıl amacıyla kullanılmamış. Göreve başladıktan sonra, binanın kamulaştırılması ve amacına uygun kullanılması için girişimde bulunduk. Hem bu binayı hem de bitişiğindeki Adalı Konağı’nı Valiliğimizce kamulaştırdık. Öncelikli hedefimiz, binayı aslına uygun şekilde restore etmek. Ardından, Meclis Binasını ‘kültür-sanat merkezi’ olarak dizayn edeceğiz. Bitişiğindeki konağı ise ‘mutfak sanatları merkezi’ olarak hazırlayacağız.
Doğan, binaların hemen yanındaki eski Antakya Oteli’nin yerini de konağın bahçesiyle birleştirip, birlikte bir alan haline getireceklerini söyledi.
-KÜTÜPHANE-
Binanın, tarihi ve çok güzel olduğunu vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:
“Konut içerisinde 450 kişilik bir salon bulunuyor. Bu kısım, yine kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yapıldığı bir alan olacak. Üst katındaki balkon kısmı da kütüphane, gençlerimizin ve çocuklarımızın zamanlarını geçirebilecekleri bir mekan haline gelecek. Öncelikli hedefimiz, binayı aslına uygun şekilde restore etmek. Bununla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Projeyi Kurul’a sunacağız. Kurul’dan çıktıktan sonra da restorasyon çalışmalarını yaparak, Hatay halkının hizmetine açacağız. 2020 Haziran ayı gibi çalışmaları tamamlarız diye düşünüyoruz.”
Doğan, bu süreçte desteklerini esirgemeyen hükümete, milletvekillerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
-VATANDAŞ MEMNUN-
Kamulaştırma ile başlayan temizlik ve düzenleme çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade eden bir okurumuz, gündelik yaşama bir dinlenme alanı eklenmesini ve AVM’leri de bu anlamda bir çekim merkezi olmaktan çıkaracak bu çalışmaya bu denli önem verilmesini keyifle izlediklerini işaret ederken, şunları söyledi:
“Ciddi ciddi, vakit geçirmek için AVM’lere doluşan insanlar olduk. Bu projenin bizleri bu ruh halinden kurtaracağını düşünüyorum. Tabi en sonda ortaya çıkacak muhtemel konseptin de beklentileri karşılaması gerekiyor. Ama her şekilde, izlediğim görüntü bana keyif veriyor.”
-Tamer Yazar-AA

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ