Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Vali ve A Protokol HAVRA’da

Vali ve A Protokol HAVRA’da
  • 22.04.2019
  • 627 kez okundu

Musevilerin “Hamursuz Bayramı” Kutlaması

Vali Rahmi Doğan ve A Protokol ile dini temsilciler, ilimizde yaşayan Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı kutlamasını Havra ziyaretiyle gerçekleştirdi.
Hatay valisi Rahmi Doğan ile A Protokol üyeleri, Cumartesi günü, Antakya Kurtuluş Caddesi’ndeki Havra’yı ziyaret etti. Ziyarete, Vali Rahmi Doğan yanı sıra, Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Dimitri Dogum, Ortodoks Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Alevi Kanaat Önderi Adnan Fatihoğlu, Armutlu Cami Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Süleyman Mengüllüoğlu ve Musevi hemşehrilerimiz katıldı.
Vali Doğan, burada yaptığı konuşmasında, “Bugün, Musevi kardeşlerimizin Hamursuz Bayramı’nı kutlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Dün, Berat Kandiliydi. Birkaç gün sonra, Hristiyan kardeşlerimizin Paskalya Bayramı var. Bayramlar, bizim birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, sevinçlerimizin mutluluklarımızın arttığı günlerdir. Kentimizi diğer şehirlerden farklı kılan bir değeri, 3 semavi dinin inanırları, burada huzur içerisinde ve yüzyıllardır birlikte yaşıyorlar. Yüzyıllarca da birlikte yaşayacaklar. Bu topraklar, bereketli ve değerli topraklar. Bu coğrafya, önemli bir coğrafya, herkese yetebilecek bir coğrafya. Yeter ki insanlarımız kardeşçe, barış içerisinde yaşamayı sürdürsünler. Birileri Ortadoğu’ya çözüm arıyorsa, Hatay’ı örnek almalı.
Bugünkü yaşantıya baktığınızda, aynı semtte hem camimiz, hem havramız, hem kilisemiz var. Burada insanlar, komşuluk ilişkileri çerçevesinde huzur içinde yaşıyorlar. İnsanın en temel arzusu, dinlerini özgürce yaşayabilme isteğidir. Biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, her dinden ve her inanıştan vatandaşlarımızın ibadetlerini yapabilmesi için her türlü ortamı hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Ben, tekrardan Hamursuz Bayramınızı kutluyorum” dedi.
Antakya Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu da, Hamursuz Bayramı’nın inançları açısından önemini anlatan konuşmasında, “Pesah, özgürlüğün bayramı olarak bilinir. İbrani kavminin, Mısır’dan, Musa Peygamber önderliğinde, Firavun’un zulmünden, 20 yıllık esaretten özgürlüğe kaçışı sırasında, unu su ile yoğurup, mayalanmasına fırsat bulamadan yemenin anısına bu bayramı kutlamaktayız” dedi.
Başkan Cenudioğlu, bu mutlu günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan, başta Hatay Valisi Rahmi Doğan olmak üzere, il protokolüne teşekkür ederek, Berat Kandili’ni de kutlayarak, bu bayramların tüm insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu. Cenudioğlu daha sonra, gelen misafirlere, mayalanmamış hamurdan yapılan Pesah ikram etti. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ