Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Valilik söylemiş… Ardından da herkes…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 21.02.2020
  • 479 kez okundu

Hatay Valiliği’nin web sitesine girdiğinizde, karşınıza kocaman bir Hatay haritası çıkıyor, ki lafın gelişi tabi… Öylesine detaylar var ki bu kent adına… Adımlamayı seviyorsanız BİLİNMEYENLER arasında, burası tam size göre…

Emeğe sağlık diyelim…

Ama soralım da…

Sahi, kim hazırlamış bu alanı, en çok da tarih ve kültür başlıklarını ?

Bunu niye soruyorum, değil mi ? Haklısınız… Ama bunun sorgusuna geçmeden, Valilik web sitesi içinde biraz ilerleyelim, bugünkü adresimize gidelim ve orada biraz zaman geçirelim, en çok da bir detayda !!!

Şimdi…

Sitede miyiz ?

En üstte HATAY yazan kısmı tıklayın… Ardından, karşınıza kutu kutu sıralanan başlıklar ve fotoğraflar gelecek… Hepsi de ciddi bir emeğin karşılığı, ama… Bizim bugünkü odağımız, en alttaki noktasında…
“Tarihsel Süreç İçinde Hatay” yazanda…

Yok…
Orada da durmayın…
5 alt başlık arasında, birindeyiz…

“Tarihsel Süreç İçinde Hatay’da Kültür ve Uygarlık” olanında…

Aslında fark eden çok kişi vardır, ama bana söylendiğinde tek bir şey düşündüm… Hani, ‘bunu demek istemişlerdir…’ ya da ‘bunu kastetmişlerdir…’ diye ama !

Olmadı…
Olmamış…

Olmayan kısım mı ?

Orada bir ifade var…


Türkmen/Oğuzların ataları Sakalar, M.Ö. 7. yüzyılın ortalarında, hükümdarları Oğuz Han önderliğinde, “Batık Şehir” adını verdikleri Antakya’yı zapt etmiş ve burada 18 yıl kaldıktan sonra M.Ö. 626’da Antakya’dan ayrılmıştır.

…diyen !

Ardından, altında bir başka cümle daha var…


Büyük İskender’in M.Ö. 323 yılında ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nicator iktidar mücadelesini kazanarak Seleukoslar dönemini başlatmış ve M.Ö. 300 yılında Seleucia Pieria, ardından Antiacheia (Antakya) kentleri kurulmuştur.

…diyen !

Hesap hatası yapmadığımı düşünüyorum, ki M.Ö. ya da İ.Ö. ya da İ.S. gibi kavramlarda rakamların ne yöne gittiğini bazen hepimiz şaşırırız, ama…

M.Ö. 300 yılında Seleucia Pieria, ardından Antiacheia (Antakya) kentleri kurulmuş ise… Türkmen/Oğuzların ataları Sakalar, M.Ö. 7. yüzyılın ortalarında, hükümdarları Oğuz Han önderliğinde, “Batık Şehir” adını verdikleri Antakya’yı NASIL OLUYOR da zapt edebiliyor ve burada 18 yıl kaldıktan sonra, M.Ö. 626’da Antakya’dan ayrılabiliyor ?

Demem o ki…

Arada tam tamına 326 sene var…
Yani, henüz kurulmamış bir kent var…
Hikayesi henüz yazılmamış bir şehir var…

Biraz da hesap hatası var…

Yok mu ?

…ki eğer varsa, bu bilgiyi GOOGLE yaptığınızda, konu Valilik kaynaklı olduğu için, birçok kurumun resmi kimliği içinde de yayında olduğunu görürsünüz… O yüzden de, düzeltelim mi ?

Yoksa eldeki DOĞRU ve bizler susalım mı ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ