Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,77 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,45 / Satış: 6,47

Vatandaşa ‘bez torba’…

Vatandaşa ‘bez torba’…
  • 09.01.2019
  • 487 kez okundu

Hatay’da da yapar mıyız?

Alanya Belediyesi’nden Bismil Belediyesi’ne, 1 Ocak 2019’dan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarından ücretli olmasının ardından bazı belediyeler öncü oldu ve ürettikleri ‘bez torbalarla’ sürece katkı verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan düzenleme kapsamında, 1 Ocak 2019’dan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarından ücretli olarak temin edilmesi, sıkıntıları da beraberinde getirdi. Alışveriş sonunda plastik poşete para ödememek için ‘trajikomik’ çareler üreten vatandaşın imdadına ise Türkiye’nin birçok noktasında ‘bez torba’ üretimi yapan belediyeler yetişti. Alanya Belediyesi de bu yerel idarelerden biri.
Hatırlanacağı gibi, Diyarbakır’ın Bismil Belediyesi de, “Bez Torba Kullan, Doğayı Koru Projesi” ile beraber vatandaşlara bez torba dağıtan idarelerden biri olmuş, üretilen 50 bin bez torba bu kapsamda tüm ilçe genelinde vatandaşlara dağıtılmıştı.
Antakya ve diğer ilçelerde buna dair bir uygulamanın ‘genele yayılmasını’ talep eden ve ilgili yerel idareleri bu kapsamda üretime davet edenler, “şikayet eden değil, çözüm üreten belediyecilik” noktasında adım atılmasını istiyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ