Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Vazgeçmek Yok

Vazgeçmek Yok
  • 18.03.2019
  • Vazgeçmek Yok için yorumlar kapalı
  • 570 kez okundu

Ayakta Kalacağız

Antakya ve İskenderun’da bölge işadamları ile bir araya gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Mevcut dalgalanmalar nedeniyle zor durum yaşayan arkadaşlarımız varsa, hiç birinin faaliyetlerinin sonlanmasına müsaade etmeyeceğiz ve firmalarımızı ayakta tutacağız” dedi.

Bir dizi ziyaret ve görüşme trafiği kapsamında Hatay’a gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Antakya ve İskenderun’da işadamlarıyla bir araya geldi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşen Canikli, düzenlenen toplantılarda da kısa birer konuşma yaptı, ülke gündemini ve ekonomiyi değerlendirdi.
Canikli’nin İskenderun programının adresi İTSO oldu. Yoğun katılımla gerçekleştirilen ekonomi toplantısının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Ülkemizde Ağustos ayından bu yana yaşanan problemlerin ardından, değerli bir devlet büyüğümüzü şehrimizde görmek bizlere güç vermekte, moral ve motivasyon kaynağı olmaktadır. Bugün, dış ticaret konusunda faaliyet gösteren firmalarımızla şahsınızı buluşturmak maksadıyla toplanmış bulunuyoruz. İthalat ve ihracat yapan firmalarımızın, gerek dış ticarette ve gerekse sektörel bazda yaşadıkları sorunları, ülkemizin ekonomi konusundaki en deneyimli ve en başarılı isimlerinden olan şahsınızla bire bir görüşme imkânı bulmasının çok önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz” dedi.
-İL OLMA TALEBİ-
Konuşması içerisinde geçen, “Birçok özelliği bünyesinde barındıran İskenderun’un il olmasının önünde herhangi bir engel olmadığını düşünüyoruz” cümlesi ile salondan alkış alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, şöyle devam etti:
“Zaman zaman bu konuyla ilgili farklı yorumlar yapılsa da, bizler, İskenderun’un il olmayı her açıdan hak ettiğine inanıyoruz. Bu konuda da sizlerin desteğini bekliyoruz. Sayın Bakanım, biliyoruz ki, son dönemde sizlere arz ettiğimiz sorunlarımıza çözümler üretilmekte, gündeme getirdiğimiz ricalarımız ve beklentilerimiz bir bir hayata geçirilmektedir. Örneğin, bölgemizde, İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Bölgesi kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın İskenderun ziyaretinde, Oda olarak dile getirdiğimiz ve uzun zamandır takipçisi olduğumuz Gümrük Laboratuvarı’nın bölgemizde kurulmasına ilişkin müjdeyi de Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldık. Bu sevindirici gelişmelerin yanı sıra, iş dünyası açısından can suyu niteliği taşıyan 2019 İstihdam Seferberliği kapsamındaki istihdam teşvikleri de, ülkemizdeki işsizliğin azaltılması ve firmalarımızın faaliyetlerinin devamlılığı açısından, çok önemli bir destek olmuştur. Çok değerli desteklerinden ve katkılarından dolayı, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanlarımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza, kısaca emeği geçen tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyoruz.
Yaşadığı tüm zorluklardan güçlenerek çıkmayı bilen ülkemizin gelecek hedeflerine ulaşması noktasında hepimize bazı görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bizler, birlik ve beraberliğimizi bozmadan, omuz omuza verirsek, daha çok çalışıp katma değerli ürün üretirsek, önümüzde hiçbir kuvvetin duramayacağını düşünüyoruz. Yerel seçim sürecinin tamamlanmasının ardından yeniden ekonomiye odaklanarak, ülkemizi sosyal ve ekonomik açıdan daha iyi bir noktaya taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz.”
-İTHALAT ELEŞTİRİSİ-
Ak Parti İskenderun Belediye Başkan Adayı Fatih Tosyalı’nın da toplantıda bir selamlama konuşması yaparak seçim çalışmaları ile ilgili bilgi verdiği hitabının ardından söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye’nin ekonomideki en büyük probleminin ithalat fazlalığı olduğunu söyledi. Canikli, “Mevcut üretimde dalgalanmalar ve sıkıntılar nedeniyle zor durumlar yaşayan arkadaşlarımız varsa, hiçbirinin faaliyetinin sonlanmasına müsaade etmeyeceğiz ve ayakta tutacağız” şeklinde konuştu.
Toplantıya katılan firma temsilcilerine açıklamalarda bulunan Nurettin Canikli, şöyle devam etti:
“Mevcut dalgalanmalar nedeniyle zor durum yaşayan arkadaşlarımız varsa, hiç birinin faaliyetlerinin sonlanmasına müsaade etmeyeceğiz ve firmalarımızı ayakta tutacağız. Türkiye’de üretilen ürünlerine ithalatını, rekabet kurallarını bozmadan ve serbest piyasa ekonomisi kurallarını ihlal etmeden çözeceğiz. Firma ve ürün bazlı yaptığımız çalışmalar, firmalarımız için önem arz etmektedir.”
-BASINA KAPALI-
Toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun ve çevresinde faaliyet gösteren firma temsilcileri ile birebir görüşerek sorunlarını dinledi. İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da bölgenin sorunları ve projeleri ile ilgili olarak Canikli’ye bilgi verdi.
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya; Ak Parti Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hacı Bayram Türkoğlu, İskenderun Belediye Başkan Adayı Fatih Tosyalı, Ak Parti İl ve İlçe Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Yönetim Kurulu üyeleri Selma Yılmaz, Müfit Tennioğlu, Raşit Özyurt, Mehmet Ünüvar, Hıdır Güneş, İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Doğan Erten, İSSİAD Başkanı Recep Atakaş, İTSO Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve iş insanları katıldı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ