Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

Vefa

Türkan Barutçu Wisho
Türkan Barutçu Wisho
  • 29.07.2017
  • 2.435 kez okundu

Adı isimlerde kalan, aslı ise kandilde mumla aranır olan vefa…

Aynı toprak parçası üzerinde birlikte yaşıyoruz, ortak bir uygarlığa mensubuz ve temel ‘çıkarlarımızı’ gerçekleştirmek için işbirliği içerisindeyiz, ancak ya sevgide bağlılık?

Değerli okurlar… Aynayı kendimize doğru çevirip bakalım; konulara, olaylara ve hayata… Bunu yapmadığımız takdirde, hataları ve hatta suçu daima karşımızdaki insanda görmemiz kaçınılmaz olur. Oysa hiçbirimiz sütten çıkmış ‘ak kaşık’ değiliz. Birey olarak hepimizin birbirimize karşı sorumluluğu olmakla beraber, elbette sorunlarımız da mevcuttur. Ancak bu olgu bize yakınımızdaki insanları ‘ezme, acıtma’ hakkı tanımaz. Toplum olarak bu noktadayız maalesef. Yere iğne düşse, ‘iğneyi neden düşürdün?’ diye birbirimizi suçlar hale geldik.

‘Bugün bana olan yarın sana da olabilir’ mantığı ile hareket etmek, olaylara vakıf olmak, birlikte yaşadığımız şu güzel coğrafyada esasen hepimizin temennisidir.

23 Temmuz’da Hatay’ın anavatana katılışının 78. yıldönümünü milletçe, göğsümüz iftiharla ve gururla dolu dolu kutladık. Dünya’ya ün salmış tatlımız olan künefede yaşanan izdiham istenmeyen görüntülere sahne oldu. Ama emekli Tuğgeneral Sayın Dr. Naim Babüroğlu’nun da dediği gibi, ‘Düşen bir çığda hiçbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz…’ Ancak şu var ki, hiçbir ulusun sergileyemediği barışı, birliği ve beraberliği asırlardır ‘mezhep’ ayrımı gözetmeksizin göstermenin haklı gururunu yaşadık, yaşıyoruz ve yaşatacağız!

Bu, Hatay’a vefa borcumuzdur. Yediğimiz ekmekte bile karşımızdaki insanda ‘göz hakkı’ doğuyorsa, sözümüzü yerine getirmede, borcumuzu ödemede, sevgide bağlılıkta ve gerçek dostlukta da ‘birbirimize ‘ olan vefa borcumuz doğmaktadır. Kimseye borçlu kalmayalım. Bu da bizim birbirimize olan vecibemizdir.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ