Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Verdiğiniz Sözü Tutun! Tesisi Buradan Taşıyın!

Verdiğiniz Sözü Tutun! Tesisi Buradan Taşıyın!
  • 20.01.2020
  • 718 kez okundu

Defne halkının Arıtma Tesisi konusunda Hatay BŞB’ye mesajı net:

Defne ilçesinde oluşturulan “Defne’nin Geleceği Platformu” öncülüğünde geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirilen çok kapsamlı, çok kişinin katıldığı toplantıda, arıtma tesisinin, verilen sözler doğrultusunda başka yere taşınması
kararlılığı bir kez daha dile getirildi.

Defne Evi’nde gerçekleşen ve çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’ne verilen mesaj, “Burada, yeni bir arıtma tesisinin yapımına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Buradan, Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyoruz. Verdiğiniz sözü tutun ve bu tesisi buradan taşıyın. Artık biz de mahallelerimiz de temiz hava solumak istiyoruz” şeklinde oldu.
Hatay TİP Milletvekili Barış Atay’ın da katıldığı ve bir konuşma yaptığı “arıtma tesisi” gündemli toplantıda, önce Platform üyeleri süreçle ilgili bilgi verdi. Yapılan açıklamalarda, 10 yılı aşkın süredir, bölgede insanca yaşama koşullarının ortadan kalktığı belirtildi, fiziksel ve ruhsal sağlığı bozan arıtma tesisinin Turunçlu Mahallesi’nden taşınması için mücadele verildiği hatırlatıldı.
-SÖZ VERDİ!-
Mevcut arıtma tesisinin, Defne ilçesi Turunçlu, Akdeniz, Armutlu ve Aşağıokçular Mahallelerinde yaklaşık 60 bin nüfusun sağlığını tehdit eder hale geldiğini belirten Platform sözcüleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, 31 Mart seçimleri öncesinde, arıtma tesisinin bu bölgeden taşınacağı sözünü kamuoyu önünde defalarca verdiğini belirtirken, şu tespitler paylaşıldı:
“Yerel seçimler sonrasında yaptığımız görüşmeler sırasında, teknik ekibinin kendisine sunduğu hatalı proje ve buna bağlı olarak çıkardıkları yüksek maliyeti gerekçe göstererek, arıtma tesisini taşımaktan vazgeçmek istemektedir. Yapacakları tesisin son teknoloji ürünü olduğunu, koku yapmacağını söylemekte, Muhtarlarımızdan da halkı, yeni tesisin yine Turunçlu’da yapılmasına ikna etmelerini istemektedir.
Hatırlarsanız, Başkanın sözünü ettiği modern tesisin ÇED Raporu’nu hazırlayan firma bile kokunun tamamen yok olmayacağını, minimuma indirileceğini belirtmiş, oluşacak çamurun tahliyesi ile filtrelerin temizliği yapılırken ve atığın tesise girdiği noktada meydana gelecek kokudansa hiç bahsetmemişti!
Kaldı ki, az önce dile getirdiğimiz gibi, bu bölge artık Defne ilçemizin merkezinde yer almaktadır. İlçemizin, Asi bandındaki en önemli rekreasyon alanıdır. Eski alışılagelmiş siyasi kalıplarla şekillendirilemez! Bu bölgede yeni bir atıksu arıtma tesisi planlamak, hiçbir şehircilik anlayışıyla bağdaşmaz. Burada yeni bir arıtma tesisinin yapımına kesinlikle izin vermeyeceğiz!
Buradan, Hatay Büyükşehir Belediyesi, yetkililerine sesleniyoruz! Verdiğiniz sözü tutun ve bu tesisi buradan taşıyın! Artık biz de, mahallelerimiz de temiz hava solumak istiyoruz!”
-HUKUKSUZ!-
Toplantı sunumunda, süreçle ilgili bürokrasi ile yapılan yazışma ve görüşmelerle ilgili bilgiler de verildikten sonra, Platform sözcüleri şu açıklamayı yaptı:
“Bu ilkeler ışığında, arıtma tesisinin taşınması kararı alınmışken, bütün itirazlara rağmen Çed Raporu sürecinin kapalı kapılar ardında tamamlanıp, Bakanlıktan ‘olumlu’ kararı çıkarılması tamamen hukuksuzdur!
Tesisin, asi havzası kullanılarak, mevcut ve planlanan meskun mahal dışındaki en uygun yere taşınmasıyla, Asi güzergahı boyunca Harbiye Sinanlı, Gümüşgöze, Değirmenyolu, Balıklıdere, Subaşı, Tavla ve Hancağız beldelerinin atık sularının toplanacağını, bu bölgelerde aktif tarım tapıldığını, sulama Asi Nehri’nden yapıldığını, sofralarımızda zehirli gıda tüketmekten kurtulacağımızı yetkililere anlatmaya çalıştık! Ne yazık ki, ‘halk istemedikçe yeni tesisi burada yapmam” diyen Büyükşehir Belediye Başkanımız, bütçe yetersizlikleri ve maliyetleri öne sürerek, bu fikrinden ve verdiği sözden caymıştır!”
-BEKLENTİLER-
Arıtma tesisi konulu toplantı sunumunun son bölümünde ise Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’tan beklentiler şöyle sıralandı:
“Turunçlu’daki arıtma tesisinin buradan kaldırılacağına dair bir an önce Meclis kararı alınması ve hayata geçirilmesi. Ayrıca bu bölgenin, Defne halkına, Kent Parkı olarak kazandırılması.
Bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı, elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimizi, Büyükşehir Belediyesi’nin tesisi buradan taşımamak için yarattığı spekülasyonlara izin vermeyeceğimizi kamuoyuna duyururuz!”
Toplantıda daha sonra katılımcılar söz aldı. Milletvekili Barış Atay, insanların yaşam alanı söz konusu olduğunda, her şeyin bu eksende düşünülmesi ve yapılması gerekliliğini belirtirken, Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Özçelik de süreçle ilgili kısa bir bilgi verdi, bölgenin yeşil alana dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi. Dernekler Platformu adına söz alan Mehmet Sultani de, olayın, yaşanan duyarsızlıklar nedeniyle daha üst mercilere, Valilik ve Bakanlıklar düzeyine yansıtılmasını istedi, bölgedeki insanların yaşadığı bu olumsuzluktan ötürü olası eylemlere davetiye çıkarıldığını öne sürdü ve önlem alınmasını istedi. Söz alan diğer katılımcılar da, arıtma tesisinin verilen sözler doğrultusunda başka yere taşınması ve mevcut yerin yeşil alan olarak bölgeye kazandırılmasını istedi
Bu arada, Defne’nin Geleceği Platformu’nun bu girişimine destek oldukları belirtilen kişi ve kurumlara da teşekkür edildi. Teşekkür edilen kişi ve kurumlar şunlar:
TİP Hatay Milletvekili Barış Atay,
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, CHP Defne İlçe Örgütü,
Türkiye İşçi Partisi,
Halkların Demokratik Partisi
Hatay İl Örgütü,
Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK), Antakya Ticaret ve Sanayi Odası,
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Od. Birliği,
Muhtarlar,
Arıtma Konseyi Platformu üyeleri,
Defne Gönüllüleri Derneği,
Defne’nin Geleceği Platformu üyeleri, Defne Halk İnisiyatifi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ