Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Veri madenciliği ve önemi

Veri madenciliği ve önemi
  • 14.01.2020
  • 590 kez okundu

İSTE’de tartışıldı

Yapay zeka ve nesnelerin interneti konularına ilgi duyan öğretim elemanları ve öğrenciler, sunuma yoğun ilgi gösterdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından üç senedir düzenli olarak yapılan “Teknoloji Sohbetleri” programının konusu, bu sefer “Veri Madenciliği” oldu. Dr. Emine Uçar tarafından merkez kampüste, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda (Kırmızı Salon) yapılan ‘Veri Madenciliği ve Uygulamaları’ konulu sohbete, özelikle “Yapay Zeka” ve “Nesnelerin İnterneti” konularına ilgi duyan öğretim elemanları ve öğrenciler ilgi gösterdi.
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) TED-x tadında düzenlendiği “Teknoloji Sohbetleri” programında konuşan, İSTE Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Emine Uçar, pek çok alanda etkili bir şekilde kullanılmaya başlanan ve “var olan verilerden anlamlı bilgilerin elde edilmesi” olarak tanımlanan veri madenciliğinin, gerçek hayat problemlerinin çözümünü kolaylaştırdığını ve verimliliği artırdığını söyledi.
Teknolojinin, sürekli artan veriler ürettiğini ve “büyük veri” olarak adlandırılan yeni bir bilim disiplini oluştuğunu kaydeden ve stratejik kararlar almak isteyen kişi, kurum ve hatta devletlerin verileri anlamlandırmaya çalıştıklarının altını çizen Dr. Emine Uçar, konuşmasının devamında; veri madenciliğinin, işlenmemiş ve karışık halde bulunan verilerin seçilip, anlamlı bir halde işlenerek bilgiye dönüştürülmesi işlemi olduğunu ifade etti.
Dr. Emine Uçar, sunumuyla; veri madenciliği kavramı ve uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiler vererek, katılımcılara farklı bir bakış açısı kazandırdı. -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ