Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Veteriner hekimler ısrarcı:

Veteriner hekimler ısrarcı:
  • 23.07.2018
  • 3.612 kez okundu

Fiili hizmet zammı istiyorlar

Hatay Veteriner Hekimleri Odası bir açıklama yaparak, TBMM’ye sunulan Torba Yasa tasarısında meslek mensuplarına yeniden eski fiili hizmet zammının tanımasını istiyor. Veteriner Hekimler Oda Başkanı Yahya Hamurcu imzalı açıklama şöyle:
“Fiili hizmet zammı, riskli çalışma alanlarında, yürütülen görevin zorluk derecesi ve risk oranına göre belirlenmektedir. Veteriner hekimler; salgın, bulaşıcı ve parazit er hayvan hastalıkları ile mücadele hizmetleri kapsamında, mülga 5434 sayılı SGK Kanunu hükümleri çerçevesinde fiili hizmet zammı verilmesi gereken riskli çalışma alanları kapsamında değerlendirilmiş ve bu alanlarda görev yürüten veteriner hekimlere 2008 yılına kadar, her yıl için 2 ay süre ile ‘fiili hizmet zammı’ verilmiştir.
Hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları, kırsal alanda, ahır şartlarında, birçok risk barındıran bir çalışma ortamında ve 200 den fazla zoonoz hastalık riski altında yürütülmektedir. Veteriner hekimlere fiili hizmet zammının veriliş gerekçesi, bu zorlu ve riskli çalışma şartlarıdır. Ancak, 5510 sayılı SGK Kanunu’nun 40. Maddesinde 17.4.2008 tarihinde yapılan değişiklikle; salgın, bulaşıcı ve paraziter hastalıklarla mücadele hizmetleri tüm itirazlarımıza rağmen riskli hizmet alanı olarak değerlendirilmeyerek fiili hizmet kapsamı dışında bırakılmıştır.
Bugün, doğru bir kararla, diğer bir sağlık çalışma alanı olan beşeri hekimlik hizmetleri, fiili hizmet zammı ödenmesi gereken riskli çalışma alanı kapsamına alınmak üzere çalışmalar yürütüldüğü bilinmektedir. Adil bir yasal düzenleme yapılacaksa, ülkenin en ücra köşesine kadar zor şartlarda hizmet götüren ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda ‘Sağlık Hizmetleri Sınıfında’ yer alan; hayvan sağlığı ve gıda güvenliğinde halk sağlığının filtresi görevini yürüten veteriner hekimlerin de ilgili kanunda yapılacak değişiklikte beşeri sağlık hizmetleri ile birlikte değerlendirilmesi gerekir.
Yeniden gündeme gelen ‘sağlık çalışanlarına yıpranma payı’ verilmesini içeren Torba Yasa tasarısı kapsamına sağlık hizmetleri sınıfında yer alan veteriner hekimler de dâhil edilmelidir. Biz, Veteriner Hekimler olaraki 2008 yılında 5510 sayılı yasada yapılan değişiklikle elimizden alınan kazanılmış hakkımız olan fiili hizmet zammının yeniden verilmesini talep ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ