Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Vietnam’dan Hatay’a

Vietnam’dan  Hatay’a
  • 26.08.2020
  • 167 kez okundu

Anavatanı Vietnam olan tropikal bitki EJDER, şimdi de Hatay’da ekiliyor.

İlimizde, Besim Avcıoğlu adli çiftçi, anavatanı Vietnam olan ejder bitkisi üretti. Dondurma yapımında kullanılan, ayrıca salata yapımı yanı sıra ilaç sanayinde de işlevselliği olduğu belirtilen ejder meyvesi, ilimizde de üretilmeye başlandı.
Hataylı çiftçi Besim Avcıoğlu, ilimizde, bu tropikal meyveyi eken ilk çiftçi oldu. Yaklaşık 2 sene önce düşündüğü projesini, 10 ay önce ailesiyle birlikte gerçekleştiren ve yaklaşık 4 dönümlük alanda ejder meyvesi yetiştiren Avcıoğlu, bu çabasının ilk meyvelerini aldı. Avcıoğlu, 2 yıl önce, hayalindeki ve aklındaki tek şeyin ejder meyvesi yetiştirmek olduğunu hatırlatarak, nihayet hayallerini gerçekleştirdiğini söyledi.
Devletten yardım alarak bu işe giriştiğini söyleyen Besim Avcıoğlu, şunları kaydetti:
“Ben, ejder meyvesi ekimini 1.5-2 sene önce düşündüm. Aklımdaki ve hayalimdeki tek şeydi. Elimizdeki imkanlarla yola çıktık, devletimizden de yardım aldım. Ziraat Bankası’ndan sıfır kredili yardım aldım. Sağ olsunlar, İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlerimizin de yardımları oldu. Zaman zaman da ziyaretimize geliyorlar. Bu meyvenin bu iklime uygun olacağını düşündük ve gerçekten de bu meyve bu iklime uygun. Maliyeti düşük, bakımı az, suyu çok az seven bir bitki. Alanımız, 4 dönümlük bir arazi. İçerisinde 2 bin 150 adet ejder meyvesi fidesi bulunuyor. Meyve veren fidelerimizin boyu 1.5-2 metreye varıyor. Nemi çok seven bir meyve. Akdeniz iklimine de uygun olduğu görülüyor.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ