Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Virüsün tedavisi yok, evde kalın, sıkılın!

Virüsün tedavisi yok,  evde kalın, sıkılın!
  • 19.04.2021
  • 180 kez okundu

TTOD Başkanı Prof. Dr. Bülent Karabulut, pandemi tehlikesine dikkat çekti:

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Karabulut, pandemi sürecinde evde kalmaktan, maske, temizlik ve mesafeye dikkat etmekten başkaca bir çare olmadığını kaydederek, “Biz hekimler, her gün sabah evden çıktığımızda, eşimizle ve çocuklarımızla vedalaşıyoruz. Eve döndüğümüzde de, ‘Şükür, eve dönebildik’ diyoruz” açıklaması yaptı.
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Karabulut’un son derece önemli anlamlı ve kısa kapanmanın yetersizliğini eleştiren uyarıcı yazısı şöyle:
“Sokağa çıkma yasağını 21.00’dan 19.00’a çekmek çok dahice bir önlem oldu. Kutlarım! Pandeminin başından beri hiç bir zaman sokaklar, yollar ve toplu taşıma araçları bu kadar dolu olmamıştı. Kısmi kapanma diye bir tedbir O-LA-MAZ!
Elbette ekonomik olarak çok zor günler geçiriyor insanlar. Ama her gün 300 insanımız ölüyor. Tabi resmî kayıtlara göre! ‘İki hafta sonra bir daha gözden geçirilecek’ diyoruz ya. Yaklaşık 4000 kişi, bu dönemde hayatını kaybetmiş olacak. Rakamlar ne kadar büyük, farkında mısınız?
Aşının etkili olduğunu ve sırası gelen herkesin aşılarını yaptırmasını şiddetle öneriyorum. Ama imkanlar ile orantılı olarak, aşılama hızımızın iyi olmasına karşın, dünya da olduğu gibi bizde de aşılama oranlarımız düşük. Toplumun %60-65′ i, riskli grubun %80’i aşılanmadan rahat edemeyiz. Şu an yatak kapasiteleri zorlanmaya başladı. Sistemde zorlanmanın olduğu aşikar. Tam kapanma şart. Pandemilerde kararlar çok hızlı verilmeli. Anlık ve hızlı refleksler geliştirilmeli.
-İKİ HAFTALIK BEKLEMELER OLMAZ-
‘Tedbirlerin etkisi, ancak iki hafta sonra belli olur’ düşüncesi ne kadar doğru? Bakın, yasağın erkene çekilme fikri şimdiden çöktü. Çok daha kötü oldu bence. En azından tam kapanma yapılmayacaksa, bunun değişmesi şart.
İnsanlar kucak kucağa, sıkışmış trafikte daha kalabalık ve daha uzun süreli toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bir de, bir söz de evinde sıkılanlar için… Her şeyi devletten beklemek olmaz. O kadar basit ki. Maske, mesafe ve hijyen… Sonuç, %98 koruma. Bu virüsten korunmak için daha etkili bir yöntem yok şu an. Bu virüsün tedavisi de yok.
Sizler, ne olur evinizde sıkılın. Bizler, 12 saat maskeyle, zaman zaman koruyucu kıyafetlerle çalışıyoruz. Bir yılı aşkın bir süreden beri… Her gün ailelerimizde vedalaşıp evden çıkıyoruz. Akşam, ‘şükür, bugün de dönebildik’ diyoruz.
Çocuklarımızın kokusunu özledik. Anne babalarımızı aylardan beri göremiyoruz. Yüzlerce arkadaşımızı toprağa verdik. Halen çok sayıda sağlık çalışanı hastanelerde yatıyor. Bazılarının durumu çok ağır. Bugün, bir hekim daha hayata gözlerini yumdu. Sağlık çalışanları yanı sıra, kaç polis hayatını kaybetti biliyor musunuz? Vefat edenler ne kadar masum, biliyor musunuz?
Allah aşkına, sıkılın evinizde. Ne olur ki! Hatta sıkıntıdan çatlayın. Ama evinizde durun! Anlaşılıyor ki, ne yapılması gerektiği devlet yetkilileri tarafından biliniyor olmasına rağmen, tam kapanma yapılamıyor. O zaman lütfen siz de evinizde sıkılın.
Ya sağlık çalışanları da, ‘biz de sıkıldık’ derse. Artık herkes, yöneten ve yönetilenler aklını başına alsın. Durum çok ciddi. Hatta pandeminin en kötü günleri. Çok acılar çekildi, dramlar yaşandı. Hala yaşanıyor. Dahası olmasın.
Lütfen önlemler artırılsın, kararlar acil olarak gözden geçirilsin, sizler de evlerinizde kalın ve… Sevgiler.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ