Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Volkan Altinok ve Mehmet Demir Derhal Serbest Birakilmali …

Volkan Altinok ve Mehmet Demir  Derhal Serbest Birakilmali …
  • 11.07.2019
  • 420 kez okundu

Milletvekili Serkan Topal, Libya’da tutuklu bulunan Samandağlı işçileri Meclis gündemine getirdi

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplaması istemi ile TBMM Başkanlığı’na ilettiği önergede, Libya’da tutuklu bulunan Samandağlı işçileri gündeme getirdi. Milletvekili Serkan Topal, işçiler Volkan Altınok ve Mehmet Demir’in derhal serbest bırakılmasını istedi.
Türkiye’nin ciddi bir devlet olduğunu, vatandaşlarını sahipsiz bırakmayacağını belirten Milletvekili Topal, vatandaşlarımızın biran önce serbest bırakılması için gereğinin yapılmasını önemine değindi ve öneergesinde şunlara yer verdi:
“Libya’da yaşanan yönetim krizi bölgede var olan istikrarsız ortamı daha da derinleştirmiştir. Sor günlerde ortaya çıkan gelişmeler ülkemizi yakından ilgilendirmektedir. Ülkenin bir bölümünde yönetimi elinde bulunduran silahlı güçlerin, Türkiye’yi düşman ilan ederek savaş pozisyonu alması vatandaşlarımızın tutuklanmasına kadar uzayan bir çok sorunu birlikte getirmiştir.
Hatay ilimiz, konumu itibariyle Ortadoğu ülkeleri ile yakın ticari ilişkiler içerisindedir. Bir çok Hataylı vatandaşımız farklı Ortadoğu ülkelerinde iş yapmakta veya çalışmaktadır. Bu gerekçelerle Libya’da da bir çok yurttaşımız var. Özellikle Kast Bengaşir bölgesinde bulunan yurttaşlarımız hiçbir gerekçe gösterilmeksizin sadece Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmaları nedeniyle gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadır,
10 Nisan 2019 günü Mehmet Demir ve Volkan Altok adlı Hatay nüfusuna kayıtlı iki vatandaşımız Hafter güçleri taçafindan gerekçe gösterilmeden tutuklanmıştır.
Bu itibarla ;
1- Libya’da tutuklu Türk vatandaşlığı hasebiyle siyaseten tutuklu bulunan vatandaşımız var mıdır? Bunların sayısı nedir?
2- Mehmet Demir ve Volkan Altıok adlı yurttaşlarımızın tutuklanma gerekçeleri hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Bu vatandaşlarımız hangi gerekçelerle cezaevinde tutuluyorlar,
3- Gerek Bakanlığınızın gerekse Hükümetin vatandaşlarımızın setbest bırakılmaları ile ilgili girişimleri var mıdır? Bu girişimler de BM devreye sokulmuş mudur?
4- Volkan Altıok ve Mehmet Demir ile herhangi bir Türk yetkili iletişim kurdu mu? Sağlık durumları hakkında bilgi sahibi misiniz?
5- Türkiye Cumhuriyeti hükumeti olarak karşılık ilkesi gereği Libya hükümetine veya Libya’da bulunan silahlı yapılara herhangi bir yaptırım uygulayacak mısınız? Bu konuda Türkiye olarak resmi politikamız nedir?” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ