Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

WFP üyeleri Hatay’da

WFP üyeleri Hatay’da
  • 06.07.2019
  • 720 kez okundu

STK’larla toplantı gündemi, “Suriyeli mültecilerin ekonomik, sosyal, iş hayatına uyumları…”

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Hatay-Osmaniye Bölge Koordinatörlüğü organizesiyle ve Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) ev sahipliğinde, Hatay ve bölgedeki mültecilere ilişkin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
HASİAD binasındaki toplantıya; ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Reyhanlı TSO Başkanı Necmettin Zaroğlu, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ABİGEM İl Direktörü İdil Teoman, Hatay Büyükşehir Belediyesi EXPO ve Gastronomi Proje Ekibi katılım sağladı.
Avrupa Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılay yetkililerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında HASİAD adına bir konuşma yapan Başkan A. Gökhan Alkan, derneği tanıtarak, Hatay’daki STK’lar olarak her zaman işbirliği halinde ve 2021’de ilimizde gerçekleşecek olan EXPO projesi için her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.
Toplantının ilk bölümünde, Suriye krizi dolayısıyla ilimize gelen Suriyeli mültecilerin ekonomik, sosyal ve iş hayatına olan etkileri, STK Başkanları tarafından katılımcılara ifade edildi ve Hatay’ın sınırda olması sebebiyle bu tip yardımlarda ilimize pozitif ayrımcılık yapılması beklendiği dile getirildi. Yapılan toplantıda, Hatay Büyükşehir Belediyesi Proje Ekibi, EXPO Projesi ve HASİAD’ın da ortağı olduğu Mozaik Projesi’ne ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.
Olumlu bir havada geçen toplantıda, katılımcılar, 2 gündür Hatay’da incelemeler yaptıklarını, Hatay ve bölgedeki mülteciler ile ilgili değinilen konulara ilişkin tüm notları aldıklarını ve yetkili mercilere rapor sunacaklarını dile getirdiler.
HASİAD Başkanı Gökhan Alkan, konukların toplantı ve sonrası ilimizle ilgili gezi, inceleme ve izlenimleriyle ilgili şu bilgileri aktardı:
“Program kapsamında katılımcılar, içerisinde dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin de bulunduğu tarihi eserlere sahip ve dünyanın ilk müze otel olma özelliğini taşıyan The Museum Hotel Antakya’yı ziyaret ederek, oteli ve eserleri yerinde görme fırsatı buldular.
Hatay’ın, dünyaya anlatılacak birçok özelliği var. Tarihiyle, mültecilere yaptığı misafirperverliğiyle, birçok medeniyete ev sahipliğiyle, kültürüyle, gastronomisiyle, EXPO’suyla ve daha sayabileceğimiz birçok farklı özelliğiyle, herkesi bu şahane atmosferi yaşaması için ilimize bekliyoruz. Avrupa Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılay yetkililerine, ilimize yapmış oldukları ziyaretlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Yanı başımızda yaşanan savaşa rağmen, devletimize olan güvenini hiç kaybetmeyerek ilimize dünya çapında böyle bir yatırımı kazandıran değerli büyüğümüz Sayın Necmi Asfuroğlu’na da ayrıca bir kez daha teşekkür ediyoruz.” -Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ