Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Workshop Uygulaması Antakya’da

Workshop Uygulaması Antakya’da
  • 18.02.2020
  • 1.248 kez okundu

‘Ege-Antakya Füzyon Mutfağı’

UNESCO tarafından 2017 yılında “Gastronomi Kenti” seçilen Hatay Mutfağı’nın gündemde olduğu bugünlerde yeni bir etkinlik yapıldı. Geçtiğimiz hafta sonu yapılan etkinlik, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği organizasyonuyla Çankaya Konakları’nda gerçekleştirildi. Füzyon Mutfağı Şefi Sinem Baysal tarafından, Füzyon Mutfağı ile Antakya Mutfağı’nın bir araya getirilerek hazırlanan ‘Ege-Antakya Füzyon Mutfağı’ başlıklı workshop çalışmasına Antakya, Ankara ve İzmir’den olmak üzere, 10 kişi katıldı. Füzyon Mutfağı uygulamasında; Koçinüsto (Tarçınlı Bademli Et), Balkabağı Sinkonta, Patlıcan Pabucaki (Antakya Peyniri ile), Firikli Pancar ve Avokadolu Tuzlu Yoğurt yapıldı.
Ankara ve İzmir’den gelen katılımcılar; kentin kültürünü ve tarihini daha yakından tanıyıp özümseyerek uygulama yaptıkları etkinlikten çok mutlu olduklarını bildirdiler.
-FÜZYON MUTFAĞI NEDİR?-
Dünyada ‘fusion cuisine’ olarak bilinen mutfak kültürü, Türkçe’ye ‘füzyon mutfak’ olarak geçmiştir. Füzyon, kelime olarak “karışma, birleşme” anlamına gelir. Yani en net ve kısa haliyle, füzyon mutfak için, farklı mutfak kültürlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir ‘sentez’ denilebilir. Füzyon mutfak, dünya mutfaklarından detayların bir araya getirilip ‘kaynaştırılarak’ ortaya yeni ve nispeten farklı lezzetler çıkarılmasıdır. Füzyon mutfağı uygulamalarının, gastronomi turizminin gelişimine katkısı oldukça büyük.
-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ