Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ya Deprem Olursa!

Ya Deprem Olursa!
  • 08.12.2017
  • 1.210 kez okundu

Valilik, olası deprem ve benzeri bir afet sırasında resmi kurumlar arasındaki eşgüdümlü çalışma ile ilgili bazı kararlar aldı. Vali Ata, kurum yöneticilerine, “Her an afete hazırlıklı olmalısınız, önlemlerinizi buna göre alın” talimatı verdi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında yapılan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı, Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında gerçekleştirildi. 6 Aralık Çarşamba günü saat 14.00’de İl Afet Acil Durum Yönetim Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Erdal Ata’nın yanı sıra, Garnizon Komutan Vekili Albay Orhan Akkurt, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof.Dr.Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İl Emniyet Müdür Vekili Soner Bal, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Haşim Gürsel, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Bölge ve İl Müdürleri ile 26 Hizmet Grup Müdürleri katıldı.
Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde yapılan Koordinasyon Kurulu Toplantısı, deprem hakkında hazırlanan sinevizyon gösterisi ile başladı. Programda, AFAD İl Müdürü Ömer Akbaş; Hatay AFAD, TAMP-Hatay (Hatay Afet Müdahale Planı) ve Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) ile ilgili bilgileri içeren bir dizi sunum yaptı. Toplantı; Planlama süreci, aşamaları, hizmet gruplarının sorumlulukları, ana çözüm ortağı ile destek çözüm ortağı kuruluşların görevleri, onay sonrasında yürütülecek işlemler ve yapılacak eğitim çalışmaları konusunda hazırlanan sunumu ile devam etti.
-BELEDİYELERE UYARI-
Vali Erdal Ata, kurum yöneticilerine hitaben şu konuşmayı yaptı:
“Bilindiği üzere, yurdumuzun büyük bir bölümü 1. derece deprem bölgesinde ve Hatay ilimiz de depremde birinci öncelikli yerler arasındadır.1999 yılında yaşadığımız Marmara Depremi ülkemiz için dönüm noktası olmuştur. Bizlere bu bağlamda büyük görevler düşüyor. Bu toplantının amacı, özellikle depreme karşı hazırlıklı olabilme adına yapılmış olan çalışmaları gözden geçirmek, kurum ve kuruluşlara görevlerini hatırlatmak ve koordinasyonu sağlamaktır. Bu konuda belediyelerimize de büyük görevler düşmektedir. Belediyeler tarafından yapılan kentsel dönüşüm ile ilgili projelerin hızlandırılması, yeni imara açılan bölgelerin mutlaka zemin etütlerinin yapılması ve kurulacak yerleşim yerlerinin sağlam zeminlere yapılması, mevcut binaların da depreme dayanıklılık testlerinin yapılması çok önemlidir. İlimizde olabilecek bir depremde kullanılmak üzere her ilçede toplanma alanlarının yanı sıra mutlaka bir çadır kent alanı belirlenerek bu alana ait altyapı ve üst yapının her an kullanıma hazır hale getirilmesi hayati önem arz etmektedir. Uygulama noktasında birliktelik sağlamak suretiyle bundan sonraki çalışmalarımızda daha sağlıklı bir şekilde yol alacağımıza inanıyorum.”
-TALİMAT VALİ’DEN-
Vali Ata, ilimizin deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu, her an afete hazır olmamız gerektiğini, özellikle de afet öncesi çalışmalara tüm kurum ve kuruluşlarımızın, STK ve sivil vatandaşlarımızın önem vermesi gerektiğini belirterek, TAMP – Hatay Planının devamlı güncellenmesi, tatbikatlar yapılması, hizmet gruplarının ve kurumların konuyla ilgili görevlerini titizlikle yerine getirmeleri talimatı verdi. -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ