Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Yakınımızdaki İdlib Dünyanın En Büyük Terörist Çöplüğü

Yakınımızdaki İdlib Dünyanın En Büyük Terörist Çöplüğü
  • 14.11.2019
  • 552 kez okundu

Güzelmansur, TBMM’de gündem dışı konuştu, Hatay’ın güvenlik tehdidi altında olduğunu söyledi

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmasında, ilimiz Hatay’ın güvenlik tehdidi altında olduğunu öne sürdü ve yakınındaki İdlib’in terörist çöplüğüne dönüştüğünü savundu.
TBMM’nin Salı günkü birleşiminde söz alarak 5 dakika konuşan Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’ın sınır komşusu İdlib’de yuvalanan terör örgütlerinin yarattığı güvenlik kaygılarının düşündürücü olduğunu söyledi. Güzelmansur, Birleşmiş Milletler (BM) Raporu’ndan da bahsederek, şunları söyledi:
“Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz haftalarda ABD, Bağdadi’yi Hatay’a 5 km mesafedeki İdlib’in Barişa Köyü’nde ölü olarak ele geçirdi. Bu olayla, bazı gerçekler de su yüzüne çıktı. Mesela öngörüsüz, maceraperest, Suriye politikanız sonucunda, Hatay’la 130 km’lik sınırı olan İdlib’in, dünyanın en büyük terörist çöplüğüne dönüştüğü gerçeği ortaya çıktı. İdlib için dünyanın en büyük terörist çöplüğü tanımlamasını, ben değil, Birleşmiş Milletler yapıyor. Nerede yapıyor? 15 Temmuz 2019 tarihli raporunda yapıyor. Bu rapora göre, 130 km sınırımız olan İdlib’de 40 bin civarında radikal silahlı terörist bulunuyor. Dolayısıyla Hataylılar, güvenlik kaygısı yaşıyor, can korkusu taşıyor. Bu nedenle de Türkiye’nin en mutsuz 4. İlidir, Hatay.”
-Hatay’a Adaletsiz Kaynak Aktarımı-
Hatay’ın; üretkenliği, çalışkanlığı, ödediği vergi miktarı, 50 bin Suriyeliye ev sahipliği yapmasıyla örtüşmeyen derecede bir kamu kaynağı kente aktarıldığını söyleyen Güzelmansur, şöyle devam etti:
“8 yıldır 500 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan ve 2,1 milyon kişinin yaşadığı Hatay’a, Hükümet, 1,6 milyon kişilik kaynak gönderiyor. Hataylılar çalışıyor, üretiyor, devletin vergi gelirleri açısından illerini 9. sıraya taşıyor, ama… Gel gelelim ki, Hatay, kamu yatırımlarında 56. sırada! Hatay’a bunu mu reva görüyorsunuz? Vicdanınıza sığıyor mu bu durum? Buna adalet mi diyorsunuz? Olmaz olsun böyle adalet.”
-Böyle Dış Politika Olmaz Olsun-.
Hükümetin yanlış dış politika hamlelerinin ve özellikle Suriye politikasının, Hatay’da her kesimi perişan ettiğini dile getiren Güzelmansur, şöyle devam etti:
“Suriye iç savaşı sonrası, 14 Ortadoğu ülkesine açılan sınır kapılarımızı kapattınız. Bununla, Hatay’da her kesime çok ciddi zarar verdiniz. Sadece yaş-sebze meyve ihracatımızın %21,4 düşmesine sebep oldunuz. Bununla da yetinmediniz, nakliyeciyi iş yapamaz duruma getirdiniz. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra 2. büyük TIR filosuna sahip Hatay’ı 3. sıraya gerilettiniz. Bavul ticaretini bitirdiniz. Hatay’da bavul ticaretinin kalbinin attığı yer olan Uzun Çarşı’nın 750 bin dolarlık cirosunu 50 bin dolara düşürdünüz. Hataylı esnafı ve tüccarı bitirdiniz. Hatay’da, 2010 yılında, takipteki kredi miktarı 177 milyon TL iken, 2019 yılının Mart ayında bu rakamın 2,3 milyar TL’ye yükselmesine yol açtınız. Türkiye’de takipteki krediler 2010 yılına kıyasla 5 kat arttı, Hatay’da ise 13 kat arttı. İhracatçısını, nakliyecisini, esnafını gerileten, vatandaşını borç harç içinde yaşamaya sürükleyen, kendi vatandaşının istikbalini değil, dış güçlerin emellerini önceleyen, böyle dış politika da olmaz olsun.”
-İktidar, Hataylı İşsize Değil, Suriyeli İşsize Proje Üretiyor-
Hatay’da işsizlik oranının son 9 yılda Türkiye ortalamasının çok üstünde seyrettiğini hatırlatan Güzelmansur, “Hükümet, yanlış politikalarının kurbanı olmuş Hataylı işsize çare arayacağına, güvenli bölgede 2 milyon Suriyeliye iş bulma derdine düştü. Bu nasıl hak, bu nasıl eşitlik? Yere batsın böyle haksızlık, yere batsın böyle eşitsizlik” dedi.
-Söylemde Milli, Eylemde Yabancı Tarım Polikasının Adı Batsın-
Hatay tarımında yapılan yanlışları ve çiftçinin geldiği durumu bir bir sıralayan Güzelmansur, şunları söyledi:
“Hatay’da yılan hikâyesine döndürdüğünüz barajlar, bir türlü bitiremediğiniz sulama projeleri de, ithal ilaç ve tohuma mahkûm etmeniz de Hataylı çiftçiyi perişan ediyor. Tarımsal sulama sübvansiyonlarını kaldırmakla, desteklemeleri zamanında açıklamamakla, Hatay tarımını yok ediyorsunuz. Desteklemeleri azaltmanız, bunu da yarım yamalak ödemeniz nedeniyle, çiftçi ekemiyor. Ekse, sulayamıyor. Sulasa, hasat edemiyor. Çiftçi evine, traktörüne, tarlasına gelen hacizlerle boğuşuyor. ‘Çiftçinin borçları ertelensin’ diyoruz, kanun teklifi veriyoruz! Görmezden, duymazdan geliyorsunuz. Nerede kaldı yerlilik, nerede kaldı millilik söylemleriniz? Söylemde yerli çiftçinin, eylemde yabancı kartellerin yanında olan ikiyüzlü politikaların da adı batsın.”
Konuşmasıyla, Hükümetin bugüne kadar Hatay’a yaptığı yanlışları düzelteceğini umduğunu söyleyen Güzelmansur “Yoksa yapılacak ilk seçimde, Hataylılar, tercihini, kendilerine üvey evlat muamelesi yapmayacak, ilerlemesi için çaba sarf edecek Cumhuriyet Halk Partisi’nden yana kullanacaktır” diyerek sözlerini tamamladı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ