Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,65 / Satış: 8,69

Yaman, arıtma tesisi ile ilgili konuştu:

Yaman, arıtma tesisi ile ilgili konuştu:
  • 25.07.2018
  • 2.136 kez okundu

Şehrin dışında ve tüm mahalleleri kapsamalı

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, günlerdir tartışma konusu olan Akdeniz Mahallesi’ndeki arıtma tesisinin, bir başka yerde, ancak ilçedeki tüm mahalleleri kapsayacak bir konumda olması gerektiğini dile getirdi. İbrahim Yaman, bu görüşlerini bir TV kanalında anlattı.
Şubat ayı başlarında, Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından sürdürülen İmar Planı kapsamında HBB İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne o planda yer almasını istedikleri hususları içeren bir yazı yazdıklarını ifade eden Başkan Yaman, şunları söyledi:
“Turunçlu Mahallesi’nde yer alan Arıtma Tesisi’nin, Büyükçat Mahallesi’nde Karaçay Deresi ve Asi Nehri’nin kesiştiği alana taşınması ve Turunçlu Arıtma Tesisi alanının, büyük kentsel park alanı olarak planlanması talebinde bulunmuştuk. HBB Meclisi’ne sunulan planlamada, talep ettiğimiz değişikliğin yapılmadığını gördük ve Haziran ayında HBB İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ikinci bir yazı yazarak plana itiraz ettiğimizi bildirdik. Bu bir planlama işi olduğu için, imar planları, İmar Komisyonu’na sevk edildi. Ben bu itirazımızın karşılık bulacağını, Ağustos dönemindeki planda buranın bir kentsel park alanına dönüştüğünü görebileceğimizi düşünüyorum.”
ARITMA TESİSİ TÜM MAHALLELERİ KAPSAMALI
Turunçlu Mahallesi’nde hali hazırdaki arıtma tesisini büyüterek modernize etmek isteyen HATSU’ya, burasının arıtma tesisi için uygun bir yer olmadığını ifade ettiklerini belirten Defne Belediye Başkanı Yaman şöyle devam etti:
“Atık su arıtma tesisi, yapıldığı tarihte şehrin dışında yer alırken, günümüzde ise ilçemizin nüfus olarak en yoğun olduğu bölgede, şehrin tam göbeğinde bir konuma gelmiştir. Arıtma Tesisi için önerdiğimiz bölgenin, diğer mahallelerimizin de atıklarını alıp, daha uç mahallelerimizi de kapsayabileceğini öngörmüştük. Bu tesisin yazın yaydığı kokunun çevresindeki yoğun yerleşim alanını, özellikle Turunçlu, Akdeniz, Sümerler ve Aşağıokçular Mahalle sakinlerimizi rahatsız ettiği bilinen bir konudur.
Biz, Defne Belediyesi olarak, bu arıtma tesisinin buradan taşınmasını hep vurguladık. Bu konuda gerekli çalışmayı yapıp, yeni yapılacak arıtma tesisine uygun bir yeri Büyükşehir Belediyemize bildirdik. Şu an da bu itirazımızın değerlendirmelerini İmar Komisyonu yapıyor. Bu işin olumlu yönde çözüleceğini umuyorum. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız ve HATSU’daki yetkili kişilerin bu konuda olumlu bir tutum içerisinde olduklarını biliyorum.
Bu husustaki itirazlarımızın koku yönünün dışında birçok sebebi var. Bunlar şunlar:
1.si, Arıtma Tesisini şehrin dışına, yerleşim yerlerinin uzağına taşımak… 2.si, taşınacağı konumda halen kanalizasyonu ve arıtması olmayan diğer mahallelerimize de bu hizmeti sunmak… 3.sü de, şimdiki Turunçlu Arıtma Tesisi alanının ilçemizin önemli bir ihtiyacı olan Kent Parkına dönüştürülmesi.”
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, sohbetin sonunda, “Madem böyle bir yatırım yapılacak, bütün mahallelerimizi kapsayacak, daha kapsamlı ve şehrin dışında bir Arıtma Tesisi olması en doğrusu olacaktır” dedi.
Asi Nehri’nin ortasına döşenen beton boru sistemiyle, atıkların Arıtma Tesisi’ne gitmeyip yakın bir yerde tekrardan Asi Nehri’ne bırakılacağı konusunda da ciddi itirazları olduklarını ifade eden Başkan Yaman, “Toplanacak atıkların yeni kurulacak Arıtma Tesisi’ne götürülmesi gerektiğini, hiçbir noktada yeniden Asi Nehri’ne bırakılmasının doğru olmayacağını düşünüyoruz” açıklamalarına da yer verdi.
Büyükşehir Belediyesi’nin, halkın rızasının aksine, halkın sağlık ve esenliğinin zararına olabilecek bir karara imza atacağına inanmadıklarını belirten Defne Belediye Başkanı Op.Dr. İbrahim Yaman’ın bu konudaki görüşleri de şöyle:
“Büyükşehir Belediyemizden, Çevre Düzeni Planı yapılırken, bu düzenlemenin imar planına bu şekilde geçmesini istemiştik. Biz bu itirazımızın dikkate alınacağını düşünüyoruz. Bu konuyu Büyükşehir Belediye Başkanımızla da istişare ediyoruz ve çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Bu meselenin daha çok polemik konusu yapılmasının, bilgi ve ilgi olmadan daha fazla çekiştirilmesinin doğru olmayacağını düşünüyorum. Bu konunun en doğru ve sağlıklı bir şekilde tek bir yatırımla uzun vadeli olacak şekilde çözülmesinden yanayız. Tüm hemşerilerime saygılar sevgiler sunuyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ