Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Yanlış Cenazeler Gömülme Olayı

Yanlış Cenazeler Gömülme Olayı
  • 21.02.2020
  • 395 kez okundu

Samandağ’da Çarşamba günü yaşanan “yanlış cenaze” gömülmesi olayında, Halime Dağ adlı kadının defin işleminden saatler sonra, diğer merhume Zehra Doğru’nun cenazesi teşhisi sırasında, ailesi, “Bu bizim cenazemiz değil” dedi. Gelişme üzerine, Hastane Yönetimi, Halime Dağ’ın ailesiyle irtibata geçti ve cenazelerin yanlış alındığını bildirdi. Halime Dağ’ın cesedi toprak altından çıkartıldı, ailesine teslim edildi ve ikinci kez, bu defa başka bir yerde toprağa verildi.

Samandağ ilçesinde cenazelerin karıştırılması olayı sıcaklığını korurken, yaşananlar, her iki aileyi de şoke etti. Aynı gün evlerinde vefat eden Tekebaşı Mahallesi sakini Halime Dağ ile Çöğürlü Mahallesi Sakini Zehra Doğru’nun cenazeleri, İlçe Devlet Hastanesi morguna lojistik destek talebi ile getirildi. 8 çocuk annesi 82 yaşındaki Halime Dağ ve 7 çocuk annesi 90 yaşındaki Zarife Doğru’nun cenazesi, Çarşamba günü ayrı saatlerde yakınları tarafından morga gelinerek alınmak istendi. Samandağ ilçesi Tekebaşı Mahallesi sakini Halime Dağ (83) ve Çöğürlü Mahallesi sakini Zehra Doğru’nun (90) cenazeleri, Samandağ Devlet Hastanesi morgunda karışınca, Halime Dağ yanlış mezarlıkta defnedildi. Hastaneye gelen, 8 çocuk annesi Halime Dağ’ın çocukları, morgda bulunan cenazenin anneleri olmadığını görünce şok geçirdi.
-YANLIŞ CENAZE!-
Daha sonra, cenazelerinin, saat 11:00’da Çöğürlü Mahallesi’nde gömüldüğünü öğrenen aile, hastane yönetimi ile görüştü. Yaşanan tartışma sonrasında, diğer aile ile irtibata geçildi. Hastane Yönetimi, Zehra Doğru’nun ailesini arayarak duruma müdahale etti. Doğru’nun ailesi de, yanlış cenazeyi gömdüğünü öğrenince şaşkınlık geçirdi.
Bu arada, hastane morgunda cenaze tabutlarında isimlerin olmadığı öne sürüldü.
-SORUŞTURMA-
Olayı anlatan, merhume Halime Dağ’ın gelini Gülseher Dağ, yaptığı açıklamada, “Cenazemizi almaya geldik, ama… Cenazemizi başka bir cenazeyle karıştırmışlar. Başka bir yere götür-müşler ve gömmüşler. Bu durumla karşılaşınca, öyle kalakaldık. Ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.
Yaşanan şaşkınlığın ardından, Aileler uzlaştı ve Çöğürlü Mahalle Mezarlığı’nda gömülen Halime Dağ’ın mezarı kazıldı. Çöğürlü Mahalle Mezarlığı’ndan alınan Halime Dağ, yeniden düzenlenen cenaze töreniyle, Tekebaşı Mahalle Mezarlığı’na götürülerek gözyaşları arasında toprağa verildi. Diğer merhume Zehra Doğru ise Samandağ Hastanesi morgundan alınarak, Çöğürlü Mahallesi Asri Mezarlığı’nda, ikinci kez dualar ve gözyaşları arasında toprağa verildi. Olayla ilgili idari soruşturma başlatıldı.  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ