Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Yasa TBMM’den Geçti

Yasa TBMM’den Geçti
  • 22.10.2020
  • 446 kez okundu

CHP’ye göre; hizmet giderlerine gizlilik, rant ve yolsuzluğun önünü açar

CHP Defne İlçe Başkanı Akın Parlakyıldız, TBMM’den iki gün önce geçerek yasalaşan Torba yasa kapsamındaki maddelerde bundan böyle otoyol, hastane, köprüler gibi hizmetleri yapılan giderlerin kamuoyu ile paylaşılamayacağını, bunun etik olmadığını rant ve yolsuzluğun önünü açacağını öne sürdü.
Defne CHP İlçe Başkanı Akın Parlakyıldız’ın paylaşımı şöyle:
“Otoyol, Köprü ve Hastane gibi giderlere gizlilik getiren yasal düzenleme, siyasi etik değerleri, şeffaflığı ve hesap verebilirliği yok sayan, rant ve yolsuzluğun önünü açan bir girişimdir.”
Öte yandan, Meclis’ten geçerek yasalaşan torba kanun teklifiyle bütçede fonksiyonel sınıflandırma tablosu kaldırıldı. Böylece iktidarın otoyol, köprü ve hastane gibi büyük projelere ne kadar harcama yaptığı bundan böyle öğrenilemeyecek.
Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”a göre bütçe hazırlanma sürecinde “fonksiyonel sınıflandırma tablolarına” yer verilmeyecek.
Bu da bakanlıkların bir sonraki yıl ödeneğini nerelere harcanacağının gizli kalmasına neden olacak. TBMM’ye yalnızca toplam bütçe rakamları gelecek ve oylanacak.
İktidarın köprü, şehir hastanesi, yol, hizmet binası gibi yerler için müteahhitlere yaptığı ödemeler ise teklifin yasalaşması durumunda bir daha öğrenilemeyecek. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ