Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

‘Yaşama Yol Ver’ Projesi Devam

‘Yaşama Yol Ver’ Projesi Devam
  • 04.12.2019
  • 185 kez okundu

Hatay’da 1-7 Aralık tarihlerine denk gelen “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” kutlamaları devam ederken, önceden ülke genelinde başlatılan “Yaşama Yol Ver” Projesi’nin ilimizde devam ettiği açıklandı.

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mutafa Hambolat, 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında, Müdürlüğün Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından alışveriş merkezinde düzenlenen etkinliğe katıldı. AVM’deki etkinliğe ilgi yoğun oldu. Acil çağrı ve ilkyardım konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen etkinliğe katılan vatandaşlar, 112 sağlık çalışanları eşliğinde, maket üzerinde ilkyardım tekniği uygulama fırsatı buldular.
1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” kapsamında, acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı ve halkın farkındalığını artırabilmek amacı ile yapılan etkinlikler hakkında, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat bir açıklama yaptı. Acil sağlık hizmetlerinin amacının, vatandaşlara, haftanın 7 gün 24 saat esasına göre ücretsiz olarak en kısa sürede ulaşmak olduğunu vurgulayan Dr. Hambolat, şunları söyledi:
“İlimizde; 58 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, 83 Ambulans ve profesyonel ekiple, acil çağrılara ulaşım oranı yüzde 100’dür. Acil sağlık hizmetleri ekiplerimiz, tüm bu hizmetleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken 112 çağrı merkezine yapılan asılsız çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi gibi nedenlerle, maalesef, ambulansların vakalara ulaşımı zaman zaman zorlaşmaktadır.2019 yılında çıkılan vaka sayısı toplamda 94 bin 788’dir. Bunların haricinde, toplam 88.716 asılsız çağrı alınmıştır. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını özellikle rica ediyoruz. Lütfen, 112’yi gereksiz meşgul etmeyelim. Aynı zamanda, ilimizden son bir yıl içinde 39 hasta, Bakanlığımıza ait hava ambulansı ile diğer şehirlerdeki hastanelere nakledilmiştir.
112 Acil sağlık sisteminin önemini vurgulamak, 112 Acil Çağrı Hattı’nın gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında farkındalık oluşturmak amacıyla, 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında; Müdürlüğümüz, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Milli Eğitim Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İtfaiye ekipleri ile birlikte etkinlikler düzenlenmektedir. 112 Acil Çağrı Hattı’nın boş yere meşgul edilmemesi ve acil yardım araçlarına (ambulans, İtfaiye) yol verilmesi konularında halkın bilgilendirildiği stant, 1 Aralık Pazar günü alışveriş merkezinde açıldı. 7 Aralık’a kadar devam edecek etkinlikler arasında, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan Resim Yarışması da yer almaktadır.
Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla bir kez daha vurgulamak isterim ki, acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görül-düğünde yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusun-da özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır.
112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla, Yaşama Yol Ver Projesi ilimizde de halen sürdürülmektedir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ