Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Yatırım yapmak isteyenlere ‘destek olacağız’

Yatırım yapmak isteyenlere ‘destek olacağız’
  • 08.03.2017
  • 1.581 kez okundu

Hatay için hayata geçirilecek olan ‘Turizm Eylem Planı’nı en doğru ve en güzel bir şekilde yapacaklarını söyleyen Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör’ün mesajı yatırımcılara yönelik oldu.

Hatay Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nın ele alındığı toplantı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Halil Şahin Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Turizm Çalıştayı  kapsamında ele alınan ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ‘Plan’ için konuşan Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, Hatay için hayata geçirilecek olan Turizm Eylem Planı’nı en doğru ve en güzel şekilde yapacaklarını söyledi. Bu anlamda DOĞAKA ile birlikte çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Işıkgör, “Bu çalışmalar kapsamında, yerel yönetimlerin de imar konusunda ne yapacağı ve bizlere sağlayacakları destek çok önemli. Elbette yatırımcıları da unutmamak lazım. Yatırım yapmak isteyenlere, hem işletme belgesi açısından hem de yatırım belgesi açısından ‘nasıl destek olabiliriz’ diye, bize yapılan müracaatlara destek sağlayacağımızı da belirtmek isterim” diye konuştu.

-Doğaka desteği-

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen Çalıştay’da konuşan DOĞAKA Hatay Koordinatörü Cenk Özbaykal ise, Hatay ve ilçelerinde DOĞAKA’ın turizme sağladığı destekleri anlattı. Özbaykal, konuya ilişkin şöyle konuştu: “Hatay genelinde çeşitli yatırımlarımız oldu. Bununla birlikte, diğer mali destek programlarımızla birlikte çeşitli projelere 2.5 milyon liralık bir finansal kaynak aktarmış bulunuyoruz. Bilindiği üzere, Ajans olarak 2011-2015 yılları için bir Turizm Stratejisi Eylem Planı hazırlamıştık. Bu çalışmalar kapsamında çeşitli çalıştaylar yapıldı. Anketler yapıldı. İlimizin turizm sektöründeki mevcut durumu incelendi. Dünya’da ve Türkiye’deki turizm trendleri incelendi. Böylece ortaya bir takım stratejiler konuldu.  Bu stratejiler doğrultusunda bir Eylem Planı hazırlandı. Amacımız, Hatay’ın turizmde hak ettiği yere gelmesi.”

-Daha iyi olacak-

‘Hatay Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’ konusunda sinevizyon destekli bir sunum yapan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Cihan Yavuz da konuşmasında, Hatay’ın; tarihi, doğal güzellikleri, iklimi, jeopolitik yapısı bakımından turizm konusunda son derece elverişli bir şehir olduğuna vurgu yaptı.   Yavuz, bu potansiyelin değerlendirilmesi durumunda, Hatay’ın önümüzdeki yıllarda turizm yönünden çok daha iyi yerlere geleceğine de vurgu yaptı. Düzenlenen ‘Hatay Turizm Stratejisi ve  Eylem Planı’ Çalıştayı’na; İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz,  İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Doğan Erten, İTSO Meclis Üyeleri,  DOĞAKA Hatay Koordinatörü Cenk Özbaykal, Hatay Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüsnü Işıkgör, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Mehmet Cihan Yavuz, İskenderun Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Uygun, daire müdürleri ve turizm işletmecileri katıldı.

Tamer Yazar

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ