Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,50 / Satış: 7,53
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Yayman’a göre, WhatsApp sorunu çözümü:

Yayman’a göre, WhatsApp sorunu çözümü:
  • 15.01.2021
  • 933 kez okundu

Milli yazılım ile…

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, WhatsApp’ın veri gizliliğini ihlal edebileceğiyle ilgili uygulamasının kabul edilemez olduğunu kaydederken, çözüm için çare olarak, milli yazılımı gösterdi.
Milletvekili Hüseyin Yayman, sorun üzerine gittiği Ankara’da, ilk olarak komisyon üyelerini toplantıya çağırdı ve 4 siyasinin partinin ortak imzasıyla bir deklarasyon yayınlandı. Metni okuyan Yayman, 26 ve 28 Ocak’ta Komisyon’un yeniden bir araya gelerek; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, BTK, sosyal medya platform kuruluşları, STK’lar ve bilim insanlarının dinlenilmesi kararı aldığını bildirdi ve şu bilgiyi verdi:
“WhatsApp’ın, devletlere dayatma içinde bulunduğu tespitinin yapıldığı toplantıda, tüm üyelerin imzasıyla durumun kınanması kararlaştırıldı. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili üyelerin imzasını taşıyan ortak metinde, WhatsApp’la gündeme gelen, ‘dijital mecraların, mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflara veri paylaşımını’ doğru bulmadığımızı duyurduk.
WhatsApp’ın yeni sözleşme dayatması kabul edilemez WhatsApp dayatmasının; kişisel hak ve özgürlüklerin korunması, bir insanı ürün haline getiren ticari boyutu yanı sıra siyaset yönü de var. Trump’ı, Twitter ve Facebook engelledi. Trump’a doğrudan sansür uygulandı, dijital darbe yaptılar. ABD’de bunu yapanlar, başka ülkelerde kim bilir ne yaparlar.”
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman, dijital veri güvenliğinin, ancak yerli ve milli yazılımla mümkün olabileceğini belirterek, “Bir takım dijital şirketlerin yaratmak istediği yeni bir teba ve dünya var. Buna karşı, tıpkı bağımsız milli ekonomi ve savunma gibi milli bir yazılımla karşı durulabilir” dedi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ