Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Yayman’ın Çabaları İle: Kırıkhan’a Kütüphane

Yayman’ın Çabaları İle: Kırıkhan’a Kütüphane
  • 02.07.2020
  • 345 kez okundu

Kırıkhan’daki Tarihi Bina Kurtarıldı ve Kütüphaneye Dönüştürüldü. Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, İlçeye Kazandırılan Kütüphaneye, Evindeki Çok Sayıda Ansiklopedi Ve Eseri Armağan Edeceğini Söyledi.

İlimiz Kırıkhan ilçesinde bulunan ve koruma altındaki tarihi bina, restore edilerek kütüphane haline getirildi. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın ısrarlı girişimleri sonrasında gerçekleşen, Türkiye’ye örnek olacak bu çalışma, şehirde sevinçle karşılandı. Fransızların, işgal döneminde hükümet binası olarak yaptığı, Hatay- Kırıkhan ilçesindeki bina artık kütüphane olarak hizmet verecek.
Bir süredir metruk halde duran binanın devri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapıldı. Yine girişimler sonrasında, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün etkin çalışmaları sonucunda, tarihi yapı kütüphaneye dönüştürüldü. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, binayı incelerken yaptığı açıklamada, “1933 yılından bu yana yönetim binası olarak kullanılan bu bina, artık kütüphane olarak şehrimize hizmet edecek. Kırıkhan ilçesinin en güzel binası, kütüphane oldu. Şehrimizin en güzel binalarından biri olan bu tarihi yapı, geçmişten günümüze Kaymakamlık ve okul binası olarak hizmet verdi. Yıllar içinde çeşitli amaçlarla kullanıldı. Ancak çok eskimiş ve yıpranmıştı. İlçe kütüphanemizin de yeterli olmaması üzerine, binanın kütüphane olarak yenilenmesine karar verdik” dedi.
Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 178 Bin Lira kaynak ayırarak binanın kütüphane haline getirildiğini kaydeden Yayman, “Fransızların işgal döneminde inşa edilen bu bina, Hatay’ın anavatana katılmasının ardından yıkılmamıştır. Bu tarihi bina, bize hem geçmişte yaşadığımız işgal acılarını unutturmayacak, hem de gençlerimiz bu binada kendilerine yepyeni bir gelecek kuracaktır. Binanın kütüphane olarak şehrimize yeniden kazandırılması çok anlamlı bir adımdır” açıklamasında bulundu.
Binanın onarımının ve tadilatının 8 ay gibi kısa bir zamanda gerçekleştiğini söyleyen Hatay Kültür ve Turizm il Müdürü Hüsnü Işıkgör de yaptığı açıklamada, Kırıkhan halkının sevinçle karşıladığı kütüphanede öğrencilerin kullanacağı bilgisayarlar bulunduğunu da hatırlattı. Işıkgör, kütüphaneye gelen öğrencilere wifi şifresi verildiğini, öğrencilerin, kendi telefonundan veya bilgisayarından ücretsiz bir şekilde her odadan internete bağlanabildiğini anlattı.
Kütüphanede, 21 bin 502 yetişkin kitabı ile 7 bin 380 çocuk kitabı olduğunu belirten Milletvekili Yayman, kendi kütüphanesinde bulunan çok sayıda eseri ve ansiklopedi tarihinde bir klasik kabul edilen 24 ciltlik Büyük Larousse Ansiklopedi ve Sözlük Seti’ni de kütüphaneye armağan edeceğini ifade etti.
Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan’a tarihi binada kütüphane kazandırılması vesilesiyle, eserin şehre kazandırılmasını sağlayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ile Hatay İl Kültür Turizm Müdürü ve Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine emekleri için teşekkür etti.
Milletvekili Yayman, açıklamasının sonunda, Hatay’ın 15 ilçesinde de kütüphane olacağını ve hiçbir ilçenin kütüphanesiz bırakılmayacağını bildirdi.  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ