Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Yazar Murad Demirkol öğrencilerle buluştu

Yazar Murad Demirkol  öğrencilerle buluştu
  • 23.04.2019
  • 481 kez okundu

Gazetemiz Köşe Yazarı Murad Demirkol, geçtiğimiz hafta sonunda Samandağ ilçesinde bir okulun öğrencileriyle bir araya geldi. Samandağ Ulubatlı Hasan Ortaokulu Türkçe Öğretmenlerinin organize ettiği etkinlik, okulun konferans salonunda gerçekleşti. Öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği söyleşide söz alan Demirkol, “Okur-Yazar olmak… Bu iki sözcük, dilimize fazlasıyla yakışmış olmasına rağmen, gerçekten okur ve yazar mıyız?” diye sordu.
Her yazılanın doğru olmadığını, ama her doğru adımın, iyi bir okuma olduğunu ifade eden Demirkol, gençlerin kendine güvenmesi ve hayatın gerçeklerinden kopmaması gerektiğini söyledi. İlerleyen bölümlerde öğrencilerin sorularını da cevaplayan Demirkol, okuma alışkanlığı ve yazar olma süreci gibi sorulara cevaben de, okumanın, insanı bilgi ile güçlü kıldığını ve hayatın zorluklarına karşı uyardığını belirtti. Yazarlığın, öncelikle ısrarcı bir sorumluluk gerektirdiğini ifade eden Demirkol, iyi bir yazarın doğaya ve her türden canlıya duyarlı metinler yaratmasının adeta bir zorunluluk olduğunu söyledi.
Demirkol, söyleşinin son bölümünde, teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde sanal ortamdaki dilin kirlendiğini, şiddet dilinin sıradanlaştığını, doğanın hızla tüketildiğini, somut ilişkilerin değersizleştirilip, yalnızlaşmanın arttığını ve bunun tek çözümünün de nitelikli kitaplara yönelmek ve okuduklarımızı sorgulamaktan geçtiğini söyledi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ