Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Yeni dostlar kazandık Cesaretimizi keşfettik

Yeni dostlar kazandık Cesaretimizi keşfettik
  • 11.05.2017
  • 1.542 kez okundu

12 Mayıs Cuma gününe dek sürecek olan yıl sonu sergileri nedeniyle, Antakya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Eğitim ve Sanat Evi’nde bir araya gelen ve kendilerine“Asil Çılgın Nakışçı Kızlar” ismini veren kursiyerlerin mesajıiki noktada birleşti…

Antakya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Eğitim ve Sanat Evi’nde eğitim gören kursiyerlerin ürünlerinin yer aldığı yıl sonu sergisi dün açıldı. Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kocaoğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği sergide el emeği göz nuru yüzlerce çeşit ürün yer aldı. Açılış sonrasında kısa bir açıklamada bulunan Kocaoğlu, tüm kadınları Halk Eğitim Merkezi koordinasyonunda devam eden kurslara katılmaya davet ederken, “Gelsinler, çalışmalarımızı görsünler, üretimlere katılsınlar. Biz, herkesle çalışmaya ve herkese eğitim vermeye hazırız” şeklinde konuştu.
Ahmet Kocaoğlu, restorasyon süreci tamamlanan ve Uzun Çarşı içinde yer alan Kurşunlu Han içinde de yer alacaklarını hatırlatırken, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üreten ve üretmek isteyen kadınların yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.
-5 SENE OLDU-
Yılsonu Sergisi’nde ürünleri yer alan kursiyerlerden Nehla Solak, yaklaşık 5 senedir buradaki kurslara katıldığını, ilk başladığı günden bugüne çok şey öğrendiği Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Eğitim ve Sanat Evi’nde olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. “Bizler, burada kocaman bir aile gibiyiz” şeklinde konuşan Solak, şunları söyledi:
“Ahşap boyama ile başladım, ardından nakış kursuna geçtim. Bugün ise perdeden takıya, çantadan keçe işine birçok şey yapıyorum. Aslında, sipariş gelirse her türlü el işini yapabilecek durumdayım diyebilirim. Başladığım 5 sene önceki ‘ben’ ile bugünkü ‘ben’ arasında çok fark var. Ama en başta şunu söylemeliyim ki, çok güzel dostlar edindim.”
-DAHA GÜÇLÜYÜM-
5 Senelik süre zarfında öğrendikleri ve edindiği dostlukları sayesinde kendisini çok daha güçlü hissettiğini söyleyen Nehla Solak, şöyle devam etti:
“Daha önce işlerimi evde yapıyordum. Şimdi buradayız ve hep beraber üretiyoruz, hep beraber öğreniyoruz. Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Eğitim ve Sanat Evi, bana çok şey yapabileceğimi gösterdi ve yapabilmem noktasında da cesaret verdi. Bu anlamda çok şey kazandım diyebilirim. Şu an kendi ayaklarım üzerinde çok daha güçlü durabiliyorum. Hatta diğer kadınlara da ilham vermeye çalışıyorum. Onlara ‘yapabilirsin’ diyerek buraya davet ediyorum.”
-TERAPİ GİBİ-
3 Seneyi aşkın bir süredir Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Eğitim ve Sanat Evi’nde kurs verdiğini söyleyen, Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi Dikiş Öğretmeni Ayten Konç ise üreterek hayatlarına değerli bir şeyler katmak isteyen tüm kadınları açılan kurslara beklediklerini söylerken, mesajını da şu şekilde verdi:
“Kadınlarımız, toplantılardan ve komşu gezmelerinden çıkarak buraya geliyorlar. Ama buraya geldiklerinde de aynen şunu diyorlar… ‘Keşke daha önce buraya gelseydik de, arada geçen onca zamanı bu şekilde değerlendirseydik.’ Çünkü burada hem psikolojik olarak rahatlıyorlar hem de bir şeyler üreterek cesaret kazanıyorlar. Ayrıca ihtiyacı olan kadınlarımız burada ürettiklerini satarak ek bir gelir elde ediyorlar. Burası adeta bir terapi merkezi diyebilirim. Özellikle ev hanımlarımız ve emekli olan hanımlarımız için, ki bizim bir çok öğrencimiz emekli ev hanımları… Yıllarca çalıştıklarından dolayı bu gibi şeylerden uzak durmuşlar. Aslına bakarsanız, burada hayallerini işliyorlar. O yüzden tüm hanımlarımızı kurslarımıza bekliyoruz. Emin olun buraya geldiklerinde ‘niye daha önce gelmedim’ diye pişman olacaklar.”
-ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM-
“Buraya gelmeden önce ne mi yapıyordum? Evde oturuyordum, komşu gezmeleri yapıyordum” diye konuşan ve son 2 senedir kurslara devam ettiğini anlatan İclal Çolak da verdiği mesajında diğer kursiyerlere adeta tercüman oldu.
Bu kurslara devam eden bir arkadaşının tavsiyesiyle Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Eğitim ve Sanat Evi’ne geldiğini söyleyen Çolak, “Ben kurdele nakışına çok meraklıyım. Kurdele kullanarak tablolar üretiyorum ya da kırlentlere bu şekilde işlemeler yapıyorum. Buraya gelmeden önce, bu işin detayları için internet üzerinden araştırmalar yapıyordum, ama tam anlamıyla her şeyi burada öğrendim diyebilirim. Hatta öğrendiklerimden sonra bana kurdele yetmiyor… Bir diğer önemlisi de, buradaki arkadaşlıklar. Herkesten o kadar çok şey öğreniyorsunuz ki, bu hem keyif veriyor hem de insan olarak değerimizi arttırıyor. Bu haberi okuyan kadınlara mesajım çok net… Gelsinler, öğrensinler, üretsinler. Biz hiç pişman olmadık, onlar da olmayacaklar” dedi. -Tamer Yazar-

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ