Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

“Yeni kaynağımız, veri tabanları!”

“Yeni kaynağımız, veri tabanları!”
  • 26.05.2018
  • 979 kez okundu

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin: Günümüzde, artık yatırım ve istihdamdan ziyade, dünyada çok büyük gelirler elde eden ve bu gelirlerini teknoloji sayesinde kuran firmalar dünya piyasalarında söz sahibi olmuşlardır.”

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, ‘Nerden geldik Nereye Gidiyoruz’ başlıklı sunumuyla Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) tarafından ‘eğitim ve bilgilendirme toplantıları’ kapsamında gerçekleşen toplantıda konuşan Prof. Dr. Emre Alkin, önümüzdeki 10 yıla ekli riskler konusunda oldukça dikkati çeken açıklamalarda bulundu. Nükleer savaştan doğa olaylarına, doğal afetlerden su krizlerine uzanan hatta, dünyanın en önemli kaynağının artık petrol değil, veri tabanları (data) olduğuna işaret eden Alkin, şunları söyledi:
“Teknolojinin hızla geliştiği ve artık elektronik ortamda ticaretin yapıldığı, Endüstri 4.0’dan sonra Endüstri 5.0’ın konuşulduğu günümüzde; Fiyat, üretim ve dolaşım alanı arasındaki çelişkide kim daha güçlü ise onun yönlendirmesi ile fiyatlar oluşmaktadır. Teknoloji üretimi ve teknoloji yatırımında atılım ve cesaret çok önem arz etmektedir. Günümüzde, artık yatırım ve istihdamdan ziyade, dünyada çok büyük gelirler elde eden ve bu gelirlerini teknoloji sayesinde kuran firmalar dünya piyasalarında söz sahibi olmuşlardır. Buna örnek verecek olursak, dünyanın en önemli kaynağı artık petrol değil, veri tabanı (data) olmuştur.”
İTSO üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da benzer bir noktaya işaret ederken, “İş dünyasının temsilcileri olarak ülkemizin yeni bir ekonomik kalkınma modeline ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz. Küreselleşen dünyada, çağın gerektirdiği şekilde sanayimizin dijitalleşmesi ve bu sürecin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ