Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Yeni Politikalar Geliştirilmeli

Yeni Politikalar Geliştirilmeli
  • 30.11.2019
  • 545 kez okundu

Milletvekili Tokdemir, Soru Önergesiyle, Narenciye İşleme Sanayinin Sıkıntılarını Bakan Pakdemirli’ye İletti

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletilmek TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, narenciye işleme sanayinin sıkıntılarını gündeme getirdi.
Milletvekili Tokdemir, Bakan Pakdemirli’nin yazılı olarak cevaplandırmasını istediği önergesinde şunlara yer verdi: “Türkiye’de narenciye işleme sanayii emekleme safhasında. Dünyada sofralık narenciye ticaretinde 13.5 milyar dolarlık bir hacim söz konusuyken, endüstriyel narenciye ürünlerinin (Meyve suyu, marmelat, reçel, konserve vb.) ticaretinde de 8.5 milyar dolarlık önemli bir Pazar bulunuyor. Maalesef bu katma değerli pazardan aldığımız pay 0.5 bile değil. Türkiye’nin narenciye üretiminde ve sofralık ürünlerin ihracatında sahip olduğu güçlü pozisyonu işleme sanayisinde taşıyacak yeni politikalar geliştirilmesi gerekiyor.
Bu bağlamda; bu değişimin sağlanabilmesi amacıyla yeni bir narenciye üretim planlamasına ve üreticilere yönelik destekler söz konusu mudur? Narenciye üreticisinin kayba uğramaması için soğuk hava zinciri ve depolama önemli bir etken, ancak soğuk hava depoları sayısı son derece sınırlı. Bu konuda yatırımların artırılması gerekiyor. Bakanlık olarak bu tür yatırımlarla ilgili bir çalışmanız var mıdır?
Narenciye Pazar çeşitliliğimiz çok sınırlı, az sayıda pazara bağımlı durumdayız. Son yıllarda narenciye ihracatımızın % 70’ ini Rusya, Irak ve Ukrayna’ya gerçekleştiriyoruz. % 70 ihracatını 3 ülkeye gerçekleştiren Türkiye’nin yarın bir gün söz konusu ülkelerle olası bir sıkıntı ya da sorun yaşaması halinde ihracat pazarına dair bir B planı var mı? Varsa nedir? Yoksa neden?” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ