Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Yeni proje ile ucuza daire!

Yeni proje ile ucuza daire!
  • 29.12.2017
  • 1.429 kez okundu

Antakya Belediyesi, Emek ve Aksaray’daki “Kentsel Dönüşüm’de ‘Evi Yıkılana Ev Taahhüdü’ ile ‘Kimseyi Ev’siz Bırakmama Projesi’ni (KEBP) uygulamaya sokuyor.

Daireler küçüldü, fiyatlar düşürüldü!

Antakya Belediye’sinin Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde gerçekleşen proje revizyonu sonucunda daire birimi M2’leri düşürüldü, fiyatlar da aynı şekilde % 15 oranında indirildi. Hedef, evi yıkılan herkesi ev sahibi yapmak.
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, dün basınla olan buluşmasında, Ankara’da teknik heyetle birlikte katıldığı proje güncellemesi çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile gerçekleşen görüşmesi ve Bakanlık bürokratlarıyla toplantıları ardından projede yapılan revizyonla ilgili oluşan son bilgileri detaylı bir şekilde paylaştı.
-PROJE REVİZESİ-
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, basınla dünkü buluşmasında; kentsel dönüşüm serüveninin 25 Haziran 2013’te başladığını, dolayısıyla Emek ile Aksaray Mahallelerinin afet bölgesi kapsamına alındığını ve 3 Kasım 2017 tarihinde Bakan Mehmet Özhaseki’nin Hatay’a gelip toplantılar yaptığını anlattı. Gelinen noktada, evi yıkılan herkesin ev sahibi yapılması prensibinden hareketle “KEBP” adı ile anılan Kimseyi Evsiz Bırakmama Projesi’nin uygulanacağını söyledi.
Yeni planlama ve proje güncellemesi ile beraber dairelerin birim M2’lerinin küçültülürken, daire fiyatlarının da % 15’lere varan oranda düşürüldüğü bilgisini veren İsmail Kimyeci, yeni planlamada belediyenin para kazanmasının söz konusu olmadığını, halen % 48,5’luk sözleşme imzalayan bölge mülk sahibine karşılık 2018 bütçesinden kullanacakları ödeneklerle gerçekleştirecekleri kamulaştırmaların ardından % 80’lik seviyeye ulaşacaklarını ve kamulaştırılan her metruk yeri yıkmak suretiyle de 2018 yılı yaz aylarında bölgede temellerin atılarak inşaatların yükselmeye başlayacağını bildirdi.
Başkan Kimyeci, şu bilgileri verdi:
“Proje alanımızın % 19’unu taban alanı olarak kullandık. Bunun dışında alanın % 23’ünü yollar ve yüzey otoparkları için kullandık. Alanımızda toplam 81 tane apartman bloğu var. Yeni tip apartmanları yaparken, 6 daire bulunan tip apartmanları boşaltıp, yeni planlama yaparak 1+1 olarak 9 daire yerleştirdik. Şu anda 3 tane blok 1+1 olacak şekilde planlama yaptık. Vatandaşlarımızla yapacağımız görüşme neticesinde, ihtiyaç bu yönde daha fazla olursa, diğer blokları da aynı şekilde değiştirip yerine 1+1 bloklar yapacağız.”
-YEŞİL ALAN % 50 ORANINDA-
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, basın toplantısında, daire fiyatlarıyla ilgili örneklemeler de yaparak, 130 bin liralık dairenin 110 bin liraya, 138 bin liralık dairenin 124 bin liraya düştüğünü, 1+1’lik 72 m2’lik daire fiyatının kuzey yönüne bakanlarda fiyatın 59 bin lira, güneye bakanda bu fiyatın biraz yükseldiği bilgisini verdi.
Emek ve Aksaray’daki kentsel dönüşümde yeşil alanın % 50 olacağı bilgisini de veren İsmail Kimyeci, şöyle devam etti:
“Alanımızın % 50’sini yeşil alan olarak planladık. 192 bin metrekare. Burada park bahçe gibi alanları hem yapacağız hem de bakımını Antakya Belediyesi olarak gerçekleştirerek vatandaşlarımıza herhangi bir aidat, masraf yaratmayacağız. Böylece vatandaşlarımıza ilave bir bakım, onarım ücreti ödetmeyeceğiz. Ayrıca Bakanımızın da ifade ettiği gibi; sosyal donatı alanlarımız, camimiz, yaşlılar, engelliler, hanımlar için birçok imkanı kullanacağımız sosyal tesisimiz, sağlık tesisi, karakol binası, ilkokul, ortaokul binası gibi sosyal donatı alanları tamamen belediyemiz tarafından karşılanarak, vatandaşa herhangi bir maliyeti olmayacak. Alanımızda yapılacak altyapı, sosyal donatı alanları için vatandaşa herhangi bir masraf ödetmeyeceğiz.
Alanımızın bir kısmını müteahhitlere, bir kısmını da hak sahiplerimize vermeyi öngördük. Amaç, hak sahiplerimizin dönüşüm alanı içinde kalarak komşularından, mahallesinden ayrılmadan yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu bir alanda yaşamalarını sağlamak. Ayrıca Sayın Bakanımızın ifade ettiği; gerek işgalci konumundaki hak sahiplerimiz, gerek tapu tahsis belgesi sorunu olan, gerekse noter satışıyla yerini alan hak sahiplerimize de daire verebilecek, alacaklarına mükabil, enkaz bedeline mükabil, seçecekleri daire fiyatına göre tercihte bulunmalarını sağlayacağız.”
-BELEDİYE 62 MİLYON TL AYIRDI-
Kentsel Dönüşüm Projesi’nde vatandaşlara yeni seçenekler sunma suretiyle şu ana kadar % 48,5 seviyesinde anlaşma oranını önümüzdeki kısa sürede kamulaştırma işlemi yaparak % 80’e çıkartacaklarını ve yasal oranın % 67 olduğu gerçeğinden hareketle de, yaz aylarında temellerin atılacağının altını çizen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, dünkü basın toplantısında daha sonra şu bilgileri verdi:
“Vatandaşlarımıza arzu ettikleri şekilde kat ve yön seçiminde, şu anda oluşturduğumuz 7 tip dairenin her biri içinde 10 seçenek ve toplamda 70 seçenek sunmak suretiyle anlaşma oranımızı kısa sürede tamamlayacağız. Bugün itibariyle 2017 bütçemizden tam 4 milyon TL ödeneği vatandaşımıza aktararak kamulaştırma işleminde kullandık. Daha önce mülkiyeti belediyemize ait olan yerlerin satışını gerçekleştirmiştik. Bunları kentsel dönüşüm hesabında toplamıştık. Ödemelerini yaparak devrini almıştık. Devrini aldığımız binaların kötü amaçlar için kullanılmasını engellemek için yıkımını gerçekleştirdik. Şu anda, 3 Ocak’tan itibaren tam 22 milyon TL’lik bütçemiz hazır. 3 Ocak tarihi itibariyle ödemelere başlayacağız. 2018 bütçemizde de 35 Milyon TL Antakya Belediyesi olarak kentsel dönüşüm için ödenek öngördük. Toplam 57 Milyon ödeneği aktaracağız. Önümüzdeki yıldan da 4 Milyon TL ile birlikte 61 Milyon TL’yi kamulaştırma için Antakya Belediyesi ailesi olarak bütçemizi oluşturduk. Şu anki % 48.5 anlaşma oranımıza, kamulaştırma işlemine ayırdığımız kaynaklarla beraber % 32 oranında daha anlaşma oranımızı arttırmamız mümkün. Böylece yaklaşık % 80’in üzerinde anlaşma oranına ulaşacağız.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ