Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Yeni rant ve emek sömürüsü

Yeni rant ve emek sömürüsü
  • 25.11.2017
  • 1.499 kez okundu

CHP’li Vekil Ertem’e göre, şehir hastaneleri fiyasko, rezalet!

CHP’nin Doktor Vekili Birol Ertem, Hükümetin ülke genelinde uygulamaya çalıştığı şehir hastanelerinin fiyasko, rezalet, yeni rant alanları açma ve emek sömürüsü olduğunu savundu. CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, şehir hastanelerinin, halkın sağlığını değil, birilerinin cebini iyileştirmeye yönelik bir sistemden başka bir şey olmadığının altını çizdiği yazılı açıklamasında şunları kaydetti:
“AKP iktidarının sağlık politikaları; halkın sağlığını, çalışanlarının güvenliğini ve sağlık hizmetinin ulaşılabilirliğini sağlamak yerine sağlık sektörünü ticarileştirmeye devam etmektedir. Şehir hastanelerinin yap-işlet-devret modeli ile kamu-özel ortaklığına devredilen hastanelerin gösterişli binalarda sağlık hizmeti vermek yerine, yetersiz doktor ve sağlık personeli sayısı, yüksek alınan ücretler ve halkın sağlığının iyileştirilmesi üzerine çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Vatandaşlarımızın sağlığının taşeron şirkete bırakılması kadar acı bir tablo olamaz. Sağlık, bir insanın en doğal hakkıdır ve milletin sağlığını korumak devletin asli görevidir.
Şehir hastaneleri ihalesini kazanan şirkete hazine arazileri bedava verildi. Devlet, firmaya 25-30 yıl boyunca kira ödemesi yapmayı ise hazine garantisi de vererek kabul etti. Sözleşme süresi 49 yıla kadar çıkarılabilecek. Hastane çevresindeki tesisleri yüklenici firma işletecek, hastane ve çevresindeki yapılardaki işletmeler her türlü vergi ve harçtan muaf olacak. Hastanelere ise devlet tarafından yüzde 70 doluluk garantisi verildi. İnsanlarımız, çok uzak yerlerdeki şehir hastanelerine ulaşmak zorunda bırakılırken, kapatılan devlet hastanelerinin bina ve arazilerinin tasarrufu yüklenici firmaya bırakıldı.
Kalkınma Bakanlığı’nın raporuna göre, 17 şehir hastanesinin kiralanması karşılığında devletin yapacağı ödeme 27 milyar dolar olarak belirtilmiştir. Çok daha az para harcanarak vatandaşın üstün kalitede hizmet alacağı, kolay ulaşabileceği, sağlık çalışanlarının haklarının korunacağı bir sistem kurulabilecekken savurganlık boyutunda, yeni rant alanları sağlamaya yönelik ve emek sömürüsüne dayalı bir sistem tercih edilmiştir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ