Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Yenişehir Gölü 10 Yıllığına Reyhanlı Belediyesine…

Yenişehir Gölü 10 Yıllığına  Reyhanlı Belediyesine…
  • 16.03.2020
  • 421 kez okundu

Hatay BŞB Meclisinde karar çıktı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde, Reyhanlı Yenişehir Gölü SİT Alanı ile ilgili yetkilendirmenin Reyhanlı Belediyesi’ne verilmesi konusu kabul edildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi Mart ayı toplantısı, geçtiğimiz Cuma günü ilimiz Erzin ilçesinde gerçekleşti. Toplantıya, Başkan Vekili Adnan Özkaya başkanlık etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 13’üncü maddesi gereğince Mart ayı olağan meclis toplantısını, 13 Mart Cuma günü saat 16.00’da, Erzin Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, 37 gündem maddesi ve 3 gündem dışı madde görüşüldü. Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’nın Reyhanlı ilçe sınırları içerisinde bulunan Yenişehir Gölü Doğal Sit Alanı’nın durumu, karşılıklı mutabakatla düzenlenecek.
-OYBİRLİĞİ-
Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’nın, Reyhanlı ilçe sınırları içerisinde bulunan Yenişehir Gölü Doğal Sit Alanı’nın, karşılıklı mutabakatla düzenlenecek protokolle on yıllığına Reyhanlı Belediyesi’ne devredilmesi ile Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a yetki verilmesine dair madde oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddelerinden biri olan, Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın, EDS Projesi kapsamında; Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Resmi Kurumlar ile Belediye Başkanlığı arasında yapılan protokolün imzalanması hususunda Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yetkilendirilmesi, bahse konu işin 2886 Sayılı D.İ.K. ilgili hükümleri çerçevesinde EDS sisteminin kurdurulması ve işletilmesi için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi ile ilgili teklif de görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
-MAĞDURİYET-
Meclis toplantısında, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Büyükşehir’in altyapı yatırımları sırasında üstyapı hizmetleri de götürmesini ve ilçe belediyelerine sorumluluk yetkilendirme vermesini isterken, şunları kaydetti.
“Üst yapıyla ilgili dedik ki, arkadaşlar, siz de mağdur olursunuz. Büyükşehir olarak ilçeleri de mağdur edersiniz.
Sadece Kırıkhan’da 180 kilometre içme suyu şebekesi değiştireceğiz. Bir o kadar da Yayladağı’nda kanalizasyon gibi çalışmalar var. Kumlu da var. Onları da hep beraber görüştük. Defne var, aynı şekilde. Defne yoktu, ama onları da görüştük.
Dedik ki; Bir çalışma yapın. Siz sadece alt yapıyı ihaleye çıkarıyorsunuz. Ama üst yapıyı da bunların içerisine koyun. Bu mağduriyeti ortadan kaldıralım. Hep birlikte AB fonlarından hibe programları arayalım. Bunları da biz üstlenelim, biz yapalım. Bakın, biz ciddi manada, Hatay’a gelecek hizmetler noktasında el birliğiyle çalışıyoruz. İyi niyetle gidiyoruz. Diyoruz ki, koyun şu projeleri de içerisine, bunun karşılığında hibe para bulalım AB fonlarından. Hedefimiz, 20 – 25 Milyon daha bulabilirsek, bu alt yapılarla beraber üst yapıyı da çıkartırız. Nerde, ne yapılacaksa? Hiç zaman geçirmeden, bunların üstesinden geliriz.”  -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ