Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Yerel Seçimler ve Yöneticiler

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 11.07.2018
  • 515 kez okundu

Haftalarca süren hem Cumhurbaşkanlığı seçimi hem de Parlamento seçimlerini ardımızda bıraktık. Çok haraketli ve yorucu geçen seçim süreçlerinin sonuçlarını, siyasi partilerin hangi düzeyde ders aldıklarını sanırım önümüzdeki günlerde tekrar göreceğiz.

Dokuz ay kadar sonra siyasi perde bu sefer yerel seçimler için inecek ve sahnede yine adaylar kazanmak için hünerlerini seçmenler karşısında sergileyecekler. İyi performans sergileyenlerin yönetim beratını yine seçmenler verecek.

Son dönemlerde demokratik olmayan yöntemlerle genel merkezler tarafından dayatılan başkan adaylarının eserleri ortada. Bir parti teamül yoklaması yapar, sandıktan kimin çıktığına bakmaksızın genel merkez tarafından başka bir başkan adayı tayin edilir. Bir başka parti ön seçim yapar birinci seçilen adayın hakkı elinden alınır arka sıradaki başka bir kişi aday olarak belirlenir.

Şehir sakini olarak bunları kabul etmemiz salık verilir. Bizlerde yutarız.!

Belediye başkanlarını diğer seçilmişlerden ayıran fark, her zaman yerel halkın içinde olduğu, aynı yolu kullandığı, aynı kaldırımdan yürüdüğü, aynı köprüden geçtiği kısaca aynı havayı soluma ortaklığıdır.

Dolayısıyla halkın hem şikâyetlerinden hem tebriklerinden anında haberdar olması gerekir.
İster ilçe Belediyesi ister Büyükşehir Belediyesi olsun kendi hizmet alanları ile ilgili çağdaş, kurumsallaşmış hizmet alma hakkımız olduğunu bildiklerini tahmin ediyorum.

Bizler onları seçerken yaşam alanlarımızı, mahallelerimizi, sokaklarımızı, çarşılarımızı fennin icaplarına uygun hale getireceklerini her zaman düşündük.
Seçimleri kazanmalarını, kentimizin kazanımlarına tahvil edileceği zamanı sabırla bekledik durduk.

Alt yapıyı şehre yakışır hale getirdik dediler; yağmura yenildi. Yolları kaliteli yaptık dediler; ilk yağmurda gölcüklere dönüştü. Geniş kaldırımlar yaptık dediler; ayağımız takılmadan yürüyemez hale geldik.
Kışın çukurlardan, çamurlardan geçilmeyen, yazın tozdan, topraktan görünmeyen bir büyük köy hüviyetine büründük
Çevre İller üst lige çıkarken bizler küme düştük.

Üzüntümüzü koyulaştıran başka bir taraf ise, bizler birçok illerden daha çağdaş bir İl’e sahipken yerimizi dahi koruyamadık. O İller birçok sorunu ortadan kaldıracak irade ve beceri ortaya koyarken, bizler patinaj yaparak enerjimizi heba ettik.

Trafik hala büyük sorun, yol kifayetsiz, park yerleri yetersiz.
Caddeler delik deşik. Çöküntüler yamalanmış damalı halde sırıtıyor.
İlimizin estetik ruhu solgun.
Sakinler şikâyet etmekten yorgun.
Yapılar harap, görüntüler çirkin.
Yetkililer belki de bezgin.

Bir bilge; ”Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz” der. Cümlenin doğru olduğunu hepimiz biliriz.
Fakat siz, hiç bir Belediye Başkanının ‘’ben başarısız oldum’’ dediğini duydunuz mu?.

Mazeret her zaman vardır. Ve olacaktır. Gerçek hüner mazeretlere rağmen başarıyı göğüslemektir. Hele hele uzun yıllar siyasetin içinden süzülüp gelmiş bir Belediye Başkanları varsa, mazeretlere sığınmasının izahı olamaz.

Büyük ihtimalle Mart ayında Belediye seçimleri yapılacak. Adaylar karşımıza gelip kendilerinin maharetlerini bizlere anlatmaya çalışacaklar.

Seçim çalışmalarında bizlerle bir araya gelebilmek için, bizler gibi çukurlu yollardan geçecekler, tozu toprağı soluyacaklar, çamurları atlatarak varacaklar.

İlimizin bu ortamından bizlere daha iyi hizmet sunabilmek için oylarımıza talip olduğunuzu anlatacaksınız. Bizler de avcumuzu patlatırcasına alkış tutarak sizlere amigoluk yapacağız. Öyle mi?

Yazık, bu güzelim şehre yazık ettiniz.

i.karaoglan@superonline.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ