Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Yerinde Olsam…

Türkan Barutçu Wisho
Türkan Barutçu Wisho
  • 01.02.2020
  • 582 kez okundu

Etrafımızda en çok bu sözü duyar olduk, “ben olsaydım…”
Empati yeteneğimizin çokta gelişmediği bir ülkede yaşarken, sık sık kendimizi onun yada bunun yerine koyup, ahkam kesmek ne acı…

Eş duyu, insanın insanı anlayabilme yetisidir. Duygudaşlık olmadan birbirimizin iç dünyasını anlamamız mümkün olamazdı. İnsan, insana gerek derken, büyüklerimizin kıstası yine İNSAN olmuştur.
Montaigne “İnsan heryerde insandır; bir insanın yaradılışında asalet yoksa kainatın tacını giyse yinede çıplak kalır” demiştir.

21. Yüzyılın yirminci yılında olmamıza rağmen, hala kendimizle büyük savaşlar vermekteyiz. Oysa din doyumuna ulaşmış, büyüklük nedir bilmeyen, yüceliği gönlünde, en önemliside “ben olsaydım” demeyen insan, kamildir.
-Böyle ucuz araba alınır mı hiç? Ben olsaydım daha pahalısını alır, havamı basardım.
– Buda ev mi şimdi? Ben olsaydım, yüklü kredi çeker, çok daha lüksünü yaptırırdım.

-Resim çizmek marifet mi şimdi? Ben olsaydım çok para kazandıran iş yapardım.

-Birşey almadan, boşandı. Ben olsaydım soyup soğana çevirirdim ve daha nice nice “yerinde olsaydım” cümleleri. Hiç kimse, başkasının yerinde olmaz. Yaşanan yoklukları ve acıları en iyi insanın kendisi bildiğine göre, bu sözle karşınızdakini sadece incitirsiniz. Değerli Okurlar, empati olmadan varılan yargılar, vicdan terazimizin dengesini her zaman aksak bırakacaktır. Egoistlik ve merhametsizliğin yaşandığı toplumlarda, dünyalar bozuk, evrenler viranedir. Çağımızda yaşanan ruhsal sıkıntıların tek çözümü sevgi ve anlayıştır. “Aklımda merak, şüphe ve saygı uyandıran iki şey vardır:
“Üzerimde parlayan gök ve içimdeki ahlak yasası” ( İmmanuel KANT)
Palet-resim

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ