Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

Yeşil Deniz Kaplumbağası özgürlüğüne kavuşturuldu

Yeşil Deniz Kaplumbağası özgürlüğüne kavuşturuldu
  • 31.07.2017
  • 808 kez okundu

HBB ekipleri, ambalaj atıklarına dolanmış halde buldu, müdahale etti

Hatay Büyük Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının deniz ve sahil temizlik çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, bu çalışmalar kapsamında ambalaj atıklarına sarılı halde bulunan Deniz Kaplumbağası (Chelonia Mydas) kurtarıldı ve özgürlüğüne kavuşturuldu.
Temizlik çalışmaları sürerken, denizlerde ve kumsallarda yaşamını sürdüren diğer canlılara saygı temelli hareket eden temizlik ekiplerinin, ilimize özgü endemik bitki türleri ve yumurta bırakmak amacıyla sahillerimizi ziyaret eden deniz kaplumbağası çeşitlerinin korunması faaliyetlerine de destek verdiği bildirildi. HBB, sahillerde gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları ile nesli tükenme tehlikesi bulunan kaplumbağa çeşitlerinin sahillere yaptığı yuva sayısında artış sağlarken her yıl Nisan ile Eylül-Ekim aylarında yumurta bırakma ve yavruların yumurtadan çıkma sürecinde de koruma çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.
Geçtiğimiz gün de, deniz yüzeyi temizlik teknesi ile günlük rutin çalışma gerçekleştiren ekiplerin, ambalaj atığına dolanmış vaziyette bulduğu Yeşil Deniz Kaplumbağasını (Chelonia mydas) atıklardan kurtararak tekrar denize bıraktığına değinildi. Geçtiğimiz yıllarda da benzer durumlara rastlayan ekiplerin kaplumbağalara zarar vermeden onları özgürlüğüne kavuşturduğu hatırlatılırken, bunlar dışında insanlar tarafından zarar verilmiş, kafasına taş bağlanmış veya başka nedenlerle yaralı halde bulunan birçok deniz kaplumbağasının ilgili kurumlara teslim edilerek doğaya bırakıldığı bildirildi.
Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan deniz kaplumbağalarının ve diğer canlıların korunması ile ilgili açıklama yapan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun, “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren doğal yaşamı koruma çalışmaları da yapıyoruz. Bu bağlamda; insan kaynaklı kirlilik faktörleri sonucu nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bu canlıları ısrarla korumalı ve nesillerinin devamını sağlamalıyız. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız kadar vatandaşlarımıza da büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Herhangi bir akarsuya attığımız çöpün denize ulaştığı ve doğal dengeyi nasıl bozduğunun bilinci ile hareket ederek doğanın korunmasını tüm vatandaşlarımızla birlikte sağlamalıyız. Gelecek nesillere daha temiz ve bozulmamış bir doğa bırakmak hepimizin görevidir” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ