Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Yeşil katliamı!

Yeşil katliamı!
  • 30.03.2018
  • 1.389 kez okundu

İskenderun’da “Kültür Park” üzerinde 80 dönümlük yeşil alan imara açılarak “Bölge Hastanesi” kuruluyor!

İskenderun’un en büyük yeşil alanlarından Ziraat Bahçesi’nin imara açılması Meclis gündemine girdi. İskenderun ilçesi Aşkarbeyli mıntıkasında, mülkiyeti Hazine arazisi adına kayıtlı ve halen kent imar planlarında “Kültür Park” olarak görülen 238 dönüm büyüklüğündeki parselin 80.dönümlük bölümünün şehir hastanesi yapılmak üzere Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildiği bildirildi. Olayı, CHP Milletvekili Mevlüt Dudu ortaya çıkardı.
Hatay CHP Milletvekili Mevlüt Dudu, konuyu TBMM gündemine taşıdı ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:
1) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nde İmar planı değişikliği kararının henüz yapılmadığını öğrendik. Bu çerçevede; henüz imar planı değişikliği yapılmadan şehir hastanesi yapımı için yeşil alan olmayan başka bir arazinin tahsisi için girişimlerde bulunur musunuz?
2) İskenderun halkının nefes aldığı Ziraat Bahçesi’nin 237 dönüm arazisinin bir bütün olarak korunması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile temasa geçer misiniz?
3) Şehir hastaneleri genelde kent merkezlerinde değil, trafik sıkışıklığının yaşanmadığı dış çeperlerde düşünülmektedir. Bu yüzden İskenderun kent merkezindeki trafik yoğunluğunun dikkate alınarak, şehir hastanesi için kentin biraz daha dışında alternatif arazi arayışınız var mıdır?
4) Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kişi başına 10-15 metrekare yeşil alanın düşmesi için ilgili bakanlıklarla ortak projeleriniz var mıdır?
5) Ziraat Bahçesi’nin korunması için Hatay Barosu, Tabip Odası, Mimar ve Mühendis Odaları ile İskenderun Çevre Koruma Derneği bir süredir kampanya yürütmektedir. Halktan büyük destek gören bu kampanyayı ve İskenderunluların endişelerini dikkate alacak mısınız?
6) Vatandaşlarımızın sağlık hizmeti ile sağlıklı çevrede yaşama ve nefes alma hakkı arasında seçim yapmaya zorlanması Anayasa’ya uygun mudur?
7) Park alanlarının şehir hastaneleri uğruna imar açılması sizce doğru mudur? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ