Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Yeter, Kadını Küçümseyen Zihniyet Artık Değişsin …

Yeter, Kadını Küçümseyen  Zihniyet Artık Değişsin …
  • 29.11.2019
  • 2.202 kez okundu

Melek, kadının asırlardır erkek egemen güç tarafından ezildiğine vurgu yaptı

Türk Kadınlar Birliği Antakya Şube Başkanı Nesime Yüksel Melek, kadına yönelik şiddeti sert dille kınadı. Kadının, asırlardır erkek egemen güç tarafından ezildiğini söyleyen Melek, “Yeter, kadını küçümseyen zihniyet artık değişsin” dedi.
Kadınlar daime ikinci plana itildi, ezildi …
Kadınların, dünya genelinde daima ikinci plana itildiğini ve ezildiğini belirten Melek, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Erkek egemen güç kadınları ezmiştir, bu durum asırlarca devam etmiştir. Kadınları mal gibi görüp aşağılamıştır. Kadına evde her iş yükletilmiş çocuk doğuracak ona bakacak, yemek yapıp, çamaşır yıkayacak; gerekirse dışarıda erkeği ile de çalışacak. Kadınlarda bunları görevleri gibi kabul ediyorlardı.
Şiddet her geçen gün artmakta …
Ama Avrupa’da 17. yüzyıldan itibaren bu görüşler yavaş yavaş kalkmaya başladı. Eski Türklerde ise çok daha önceleri Hakan ve Hatun devlet işlerinde beraber karar verirlerdi.
Bugün ise dünyada kadına şiddet her geçen gün artmakta, kadın ölümleri tacizler, her gün gazete sayfalarında yer almaktadır. İşte biz kadın olarak bu şiddete dur diyoruz. Dünyada her yerde kadınlar birleşerek erkek şiddetine karşı örgütler oluşturmakta ve hukuk yollarını zorlamaktadır. Erkeklerle eşit oluncaya kadar durmayacağız. Yasalara rağmen şiddetin önlenmemesinin sebebi cinsiyet eşitliği zihniyetinin yerleşmemiş olmasıdır. Kadını küçümseyen yaklaşımlar değişmelidir. Her kesimin bu konuda eğitilmesi gerekmektedir; bu da ailede başlar. Kız ve erkek eşitliğini sağlamış oluruz, bunlarda eğitimden geçer. Yani eğitim, eğitim, eğitim.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ