Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Yeter ki…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 23.10.2020
  • 376 kez okundu

İniş başlamaya görsün. Seçmen desteğini kaybedenlerde, hızlı bir oy düşüşünü görenlerde bir telaş başlar ve bunu önleyebilmek içinde çeşitli yol ve yöntemlere başvurmaya kalkışırlar.

İşte böylesi bir ortamda muhalefet kanadını bölmek, parçalamak, var olan ittifakta çatlak yaratmak suretiyle kendilerine destek olunmasını sağlamaya çalışırlar.

Son günlerde seçmen nezdinde oy grafiği giderek yükselen ve %10 baraj sınırını rahatlıkla aştığını gösteren kamuoyu yoklamaları nedeniyle, İyi partide huzursuzluk ve bölünme yaratabilmek için arayış başlamıştır.

Bu nedenle de bu partinin zayıflaması ve millet ittifakından ayrılması için çareler aranma ve bahaneler üretilme yoluna gidildiğini görmek hiçte zor değildir.

İyi parti genel kurul toplantısı ile beliren iç huzursuzluk kaşınmakta ve böylece sorunlar yaratılarak, bölme, zayıflatma ve gerekirse parçalara ayırma yoluna gidebilmek için, sistemli bir çalışma yapılmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde iyi parti kırgınları arasında bulunan bir milletvekilinin televizyonda yaptığı açıklamalar ve suçlamalar, bu parti içerisindeki huzursuzluğun derinleştirilmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

Oysaki parti genel başkanı Akşener’in sağduyulu açıklamaları ve demokrasinin gereklerinin yerine getirilmekte olduğu yolundaki sözleri, konunun büyütülmesi değil, parti içerisinde karşılıklı diyaloglarla çözülmesi yoluna gidilmek istendiğinin açık bir göstergesi olarak kabul edilmelidir.

Cumhur ittifakını oluşturanların seçmen desteğinin hızla aşağı doğru inmesi ve buna karşılık millet ittifakını oluşturanların oy oranlarının yükselmekte oluşu, Cumhur ittifakında büyük bir telaşın ve arayışın oluşmasına neden olmaktadır.

Çöküşün, aşağı doğru hızla inişin yol ve yöntemleri aranırken, millet ittifakı içinde çatlaklar yaratma, millet ittifakını oluşturan partilerin bir veya birkaçını kendi saflarına çekebilmek için yapay gündemler oluşturulma veya var olan kırgınlıkları daha da arttırmak suretiyle bölme yoluna gidilmesine çalışılmaktadır.

Çünkü bu oy kaybının önlenebilmesi için, ne yapıp-edip millet ittifakını bölme yoluna gidilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.

İşte Cumhur ittifakının bu durumunu gören millet ittifakı oluşanları, tuzağa düşmeme, bölünme yerine daha da birleşme ve dayanışma içine girmek suretiyle, kurulmak istenen tuzağı boşa çıkartmalıdır.

Yılların deneyimli politikacısı olan Akşener’in bu konuda sakin ve sağduyulu bir tutum izlemekte olduğu görülmektedir.

Öte yandan millet ittifakının büyük ortağı ve iktidar olabilmenin en yakın takipçisi olan CHP de bu ittifakı güçlendirme yolunda olumlu bir tutum ve davranış içerisinde bulunmaktadır.

Millet ittifakını oluşturan partilerin hazırladığı tuzak Cumhur ittifakı birleşenleri tarafından görülmeli ve bu nedenle de bölünme yerine daha çok kenetlenme yolunda adımlar atılmalıdır.

Böylesi bir ortam içerisinde, iyi parti içerisindeki kırgınların ve bu kırgınlığa sebebiyet verenlerin, sakin bir şekilde hareket etmesi, hem parti, hem de ülke yararını düşünmek suretiyle adımlar atması gerekir.

Eğer bunlar yapılır ve parti içindeki kırgınlıkların daha da büyümesine, partide çatlak oluşmasına neden olacak boyuta ulaşmasına engel olabilmek için doğru adımlar atıldığı, doğru kararlar alınmak suretiyle uygulamaya konulduğu takdirde, gerek iyi parti ve gerekse millet ittifakı için kurulmak istenen tuzağın boşa çıkacağı ve ülke yararına olumlu gelişmelerin meydana geleceği hatırdan uzak tutulmamalıdır.

Yeter ki; sakin olunsun. Yeter ki; tuzak görülsün. Yeter ki; kişisel beklentiler yerine ülke yararı ön planda tutulsun…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ