Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Yeterince okumuyoruz problemimiz Bu!

Yeterince okumuyoruz problemimiz Bu!
  • 13.05.2017
  • 1.054 kez okundu

“İnsan gücümüzü iyi değerlendirmemiz gerekiyor” diyen Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Koç, “Yeteri kadar okumuyoruz. Bizim en büyük problemimiz de bu!” dedi.
“Bilgi Ekonomisine Dayalı Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim ve İnovasyon Sistemleri” konulu çalıştay kapsamında İSTE Rektörlük Konferans Salonu’nda bir sunum yapan Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Koç, “Dünya, hızlı bir sanayileşmeden dolayı, hem toplumsal hem de küresel olarak kendi kendini öldüren ve kendi kendini bitiren bir yer haline geldi. Peki, biz Türkiye olarak ne yapabiliriz, ne yapmalıyız, bunun önlemleri nedir, biz bunlardan hangilerini yapmaya başlamalıyız? İşte bizim bunları düşünmesi gerekiyor” dedi.
-TEMEL SORUN-
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından “Teknoversite’de Bilim ve Teknoloji Sohbetleri” programı kapsamında gerçekleşen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Muammer Koç, sürdürülebilir kalkınmanın, bugün itibariyle bütün dünyada hem devletler hem de uluslararası organizasyonlar düzeyinde herkesi ilgilendiren önemli bir konu olduğunu söyledi. Türkiye’nin de bu konuda çalışan bir ülke olduğuna işaret eden Koç, “Şurası muhakkak ki, öncelikle insan gücümüzü iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Genç nüfusun iyi değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.
-OKUMUYORUZ-
Konuşmasında, eğitim ve kitap okumanın önemine de değinen Koç’un buna dair tespitleri ise oldukça çarpıcı:
“Yeteri kadar okumuyoruz. En büyük problemimiz bu. Çocuklarımıza ve kendimize, en azından okuma aşkını ve alışkanlığını kazandırabilirsek, bu bile birçok problemi aşmamıza yardımcı olur.”
Koç, konuşmasının son bölümünde İSTE öğrencileri ile beyin fırtınası yaparak, inovasyon ve eğitimin sürdürülebilir kalkınmadaki önemi hakkında görüş alışverişinde bulundu.
İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Koç’a hediye takdim etmesi ile konferans sona erdi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ