Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yılda En Az 40.000 Öğretmen Alınmalı

Yılda En Az  40.000 Öğretmen Alınmalı
  • 30.11.2017
  • 728 kez okundu

CHP’li Vekil Topal, TBMM’de işsiz Öğretmenlerin sorununu konuştu:

CHP’nin Öğretmen kökenli Hatay Milletvekili Serkan Topal, Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl asgari 40.000 Öğretmen alımı yapması gerektiğini, bununla hem açığın kapanacağını hem de işsiz Öğretmenlerin azalacağını söyledi. Milletvekili Serkan Topal, bunları önceki gün TBMM kürsüsünden açıkladı. Milletvekili Serkan Topal, konuşmasında, “Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz. nitelikli ve kadrolusu olur. Bu yıl en az 40 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkı tanınmalıdır” dedi.
Salı günkü TBMM Genel Kurul oturumunda konuşan Topal, eğitim sisteminin sorunları ile ilgili şunları söyledi:
“Değerli arkadaşlar… Kuşkusuz eğitim sistemimizin en temel sorunlarından bir tanesi de Öğretmen arkadaşlarımız. Çünkü Öğretmen arkadaşlarımız geleceğin mimarlarıdır. Ülkemizin kalkınması ancak Öğretmen arkadaşlarımızın yetiştireceği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerle mümkündür. Ancak bu nesilleri yetiştirebilmesi için de o Öğretmen arkadaşlarımızın vicdanen rahat olması gerekiyor. Fikren, madden, manen özgür olması gerekiyor. Peki, bütün bu olanakları, bütün bu zemini Hükûmet, iktidar yapabiliyor mu? Maalesef hayır.”
-BASKI ALTINDALAR-
TBMM’deki konuşmasında, Öğretmenlerin baskı altında olduğunu da söyleyen CHP Milletvekili Topal, 15 Temmuz sonrası ihraç edilen Öğretmenleri hatırlatarak, “Öncelikle, bedenlerini, açığa alınan ya da ihraç edilen on binlerce Öğretmen ve Akademisyen için açlığa yatıran, Nuriye ve Semih’e buradan binlerce selam gönderiyorum” dedi.
Hatay Milletvekili Topal, Öğretmenlerin sendikal faaliyetlerinin dahi baskılandığına değindiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Öğretmen arkadaşlarımız artık doğru dürüst eyleme katılamıyor. Demokratik bir eyleme katılamıyor. Çünkü baskı var. Sendikaya bile doğru dürüst üye olamıyor. Yine baskı var. Öğretmen arkadaşlarımızın çoğu ihraç edildi, açığa alındı ve bunların içerisinde inanın çoğu da masum” dedi.
-KADRO ŞART-
CHP Milletvekili Topal, Öğretmenlerin yaşadığı atama problemine de değinerek, ücretli ve sözleşmeli Öğretmen atama sistemini eleştirirken de şöyle dedi:
“Öğretmenlerin sorunlarından bir tanesi de, atama. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Millî Eğitim Bakanlığı buna bir türlü çözüm bulamadı. Çünkü 2002 yılından bugüne kadar sürekli Bakanlar değişiyor ve her gelen yeni Bakan sürekli müfredat değiştiriyor. Maalesef bu konuda Hükûmet yetersiz kaldı. Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz. Öğretmenin mutlaka kadrolu olması gerekiyor, nitelikli olması gerekiyor. Mülakat yerine liyakat tercih edilmeli ve özellikle göreve yeni atanan Öğretmen arkadaşlarımızla ilgili bir sıkıntı var. Göreve atanıyorlar, ama güvenlik soruşturması nedeniyle maalesef işe başlayamıyorlar. Efendim, ‘on yıl önce, yedi yıl önce bir tane akrabası bir bankaya para yatırmış, bir şeyler olmuş…’ Lütfen, buradan sizlere de sesleniyorum sayın iktidar! Bu sorunu, bu mağduriyeti ortadan kaldıralım.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ