Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Yöresel Tatlarıyla

Yöresel Tatlarıyla
  • 26.01.2018
  • 1.169 kez okundu

Hatay EMİTT’de

Geçtiğimiz sene 70 bin metrekarelik 12 salonda, 5.000 kurum ve kuruluş yanı sıra 80 ülkeyi EMITT Fuarı kapsamında düzenlenecek ‘Gastronomik Marka Kentler’ Paneli’nde konuşacak isimlerden biri de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş olacak.

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan 22. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, dün gerçekleşen açılışın ardından kapılarını ziyaretçiler için araladı. 28 Ocak’a kadar, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 80’in üzerinde ülkeden 5.000 firma ve markayı bir araya getirmeyi hedefleyen EMITT 2018, geçen yıla oranla katılımcı sayısını şimdiden yüzde 25 artırdı. Turizm sektörüne ışık tutan EMITT; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenleniyor. Fuar, her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak.
Fuar süresince düzenlenecek olan Hosted Buyer (davetli tur operatörü) Programı’na bu yıl Asya, Avrupa, Uzakdoğu, Latin Amerika dahil 81 ülkeden 550 davetli tur operatörü katılacak. Program ile uluslararası alanda yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları oluşturan EMITT 2018, bu yıl 70.000 ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. EMİTT’in, Hatay gibi turizmden beklentilerini uzun bir süredir beklemeye alan iller için ciddi fırsatlar yaratması bekleniyor.
-GÜNDEM GASTRONOMİ-
Gastronomi Şehri ilan edilen Hatay’ı yakından ilgilendiren etkinliklere de ev sahipliği yapacak olan EMİTT Fuarı ikinci gününde (bugün), “Dünyada yeni trend; Gastronomi Turizmi” konulu bir Panel gerçekleşecek.
Gastronomi Turizmi Deneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğündeki Panel’de, gastronomi turizminin mevcut turizme etkisinden ve öneminden bahsedilecek. Panel’in konuşmacıları arasında; Aydın Demir (Feriye Restoran Şefi), Bülent Akarcalı (Eski Turizm Bakanı), Erkan Ataman (Haber Türk Genel Müdür Yardımcısı),
Nadir Güllü (Karaköy Güllüoğlu) ve Necip Boz (Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Koordinatörü) yer alıyor.
-SAVAŞ KONUŞMACI-
Fuar kapsamında gerçekleşecek bir diğer Panel, ‘Şehirlerin Pazarlamasında Gastronomik Marka Kentler Yaratılması’ olacak. Gastronomi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin moderatörlüğündeki Panel’de, gastronomik marka kentler yaratılmasının turizme olan etkisi ele alınacak. Gastronomi Şehri ünvanlı Hatay’ın da konu edileceği Panel’in konuşmacılarından biri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş olacak.
İlgiyle takip edilmesi beklenen Panel’in diğer konuşmacıları şöyle sıralanıyor:
Ayşegül Sezer, GTD Yatçılık Komite Başkanı… Elif Ovalı, Teofarma Organik Tarım Firması Genel Müdürü… Özgür Ildır Öksüz, Gastronomi Turizmi Derneği Marka Kentler Komite Başkanı… Ragıp Güzelbey, Gaziantep Belediyesi Başkan Danışmanı… Erdem İpekçi, Gastronomi Turizmi Derneği Etkinlik Komitesi Başkanı…
Av.Yusuf Bardak, Gastronomi Turizmi Derneği Avukatı…
-KURUMSAL KATILIM-
Hatay Valiliği yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün de katılım gösterdiği EMİTT’in Hatay turizmine katacağı sinerji ve geri dönüşler merak ediliyor.
Bu arada, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin EMİTT standında kurulan bir tünel içerisinde; EXPO 2021, eski Antakya Evleri, tarihi Uzun Çarşı ve Hatay’ın meşhur lezzetlerinin görüntüleri katılımcılarla buluşturuluyor. Tarihi kentin tanıtımının sağlanacağı tünel yolculuğunun sonunda katılımcılara ikram da unutulmadı. Standı ziyaret eden misafirleri, tünelin sonunda künefe, kerebiç, kâhke ve kabak tatlısı gibi Hatay’ın tatları bekliyor olacak.   -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ