Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Yorgun Uzun Çarşı’da… Bu Defa Başladık!

Yorgun Uzun Çarşı’da… Bu Defa Başladık!
  • 23.09.2020
  • 382 kez okundu

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Antakya Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek “Uzun Çarşı Restorasyon Projesi” 1. Etap çalışması kapsamında, Çarşı’nın girişindeki aksamlar söküldü.

Yeniden dizayn edilmesi amacıyla başlatılan son çalışmaya ev sahipliği yapan, Antakya yöresel hayatının en can alıcı noktası, Uzun Çarşı, ana giriş kapısının sökülmesiyle beraber ‘perde’ dedi. Çalışmaları yakından takip eden esnaf, ‘bu defa en azından devam etsin’ beklentisini paylaşırken, vatandaşlar ise son yıllarda çok sayıda proje geliştirilen çarşının ‘ölü bir projeyi’ daha kaldıramayacağı görüşünde.
U.M. >> Başlamışlar. Bizim en sevdiğimiz şeydir bu! Başlamak! Ama finalimiz genelde ‘bitirememek’ oluyor ne yazık ki. Bu defa farklı olacak gibi… Yine de bilmiyorum! Bu kentin genel haline bakınca, alıştık yıkıp dökmelerine ve o yıkıntı ve döküntü içinde yaşamaya! Belki bu yüzden bize bu yaşatılanlar!
H.Ç. >> İşin içinde Hüseyin Yayman da varmış. Ankara’da, Bakanlıklar düzeyinde çalışmış biri de takipteyse, biter bu iş. Adalı ve Meclis binalarının kamulaştırılması ile Şehir Müzesi’nin yapılmasındaki emeğini biliyoruz. O yüzden, iyi şeyler ortaya çıkacak bence.
J.Ç. >> Dükkanları güzelleştirmek, işin bir kısmı. Peki, içerideki karışıklığı ne yapacağız? Birbiriyle alakası olmayan dükkanlar iç içe geçmiş durumda. İstanbul Kapalı Çarşı’dan örnek veriyorlar bazen. Gidip görmüşler mi? Bir zahmet gidip görsünler, sonra desinler ‘aynısı olacak’ diye! Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ