Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Yük, 5 İl’in Sırtında!

Yük, 5 İl’in Sırtında!
  • 09.01.2018
  • 1.180 kez okundu

Türkiye’ye gelen Suriyeli’lerin yaklaşık 1.5 milyonu sınır kentleri; Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin’i tercih etti.

Suriye’de yaşanan iç çatışmaların ‘yaşam güvenliğini’ tehdit etmesiyle başlayan kitlesel göçlerin en net adreslerinden biri Türkiye oldu ve 2012 yılından itibaren 3 milyon 424 bin 237 Suriyeli, çatışma ortamlarından kaçarak Türkiye’ye geldi. DHA kaynaklı paylaşılan bilgiye göre, Türkiye’ye gelen Suriyelilerin yaklaşık 1.5 milyonu, sınır kentleri olan Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin’i tercih etti. Türkiye nüfusunun yüzde 4.29’una denk gelen Suriyelilerin sayısı, sınır kentlerinden Kilis’te Türk vatandaşların nüfusunu geçti. Diğer kentlerden Hatay’da nüfusun yüzde 29’unu, Şanlıurfa’da yüzde 23’ünü, Gaziantep’te yüzde 17’sini ve Mardin’de yüzde de 11’ini oluşturdu. 57 sığınmacının barındığı Bayburt ise Suriyelilerin en az tercih ettiği kent oldu.
-KAMPLAR-
Suriyelilerin göç dalgası ardından, sığınmacılar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis, Mardin, Adana, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Osmaniye’de kurulan çadır ve konteyner kentlere yerleştirildi. Türkiye’ye geldikten sonra Suriyeli sığınmacıların tüm ihtiyaçları da AFAD tarafından karşılanmaya başlandı. Kamplara yerleşen Suriyelilerin yanı sıra, çoğunluğu sınır kentleri olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerine yerleşen sığınmacılara da AFAD, belediyeler ve STK’lar yardım elini uzattı. Zaman içerisinde ülkelerine dönme hayallerinden vazgeçen Suriyeliler, buldukları işlerde çalışıp yaşadıkları şehirlere entegre olmaya başladı.
-BUGÜNKÜ DURUM-
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, kayıt altına alınan Suriyeli sayısı 3 milyon 424 bin 237. Türkiye’deki 228 bin 568 sığınmacı ise 10 ilde kurulu olan çadır ve konteyner kentte yaşamını sürdürüyor. Ülke nüfusunun yüzde 4.29’una denk gelen Suriye-lilerin tercihi ise sınır kentleri ile büyükşehirler oldu. Suriyeliler, sınır kentlerini tercih etmelerinin nedenini, ‘kimileri akrabaları bulunduğu için kimileri de ülkelerinde huzurun sağlanmasıyla geri dönüşlerinin hızlı olmasını’ istemeleri olarak değerlendirdi.
-KİLİS’İN DURUMU-
Sınırın sıfır noktasındaki kentlerden olan, DEAŞ terör örgütünün roketli saldırıları ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı ile ismi sık gündeme gelen Kilis’te ise tablo daha da ilginç. 130 bin 825 Türk vatandaşın yaşadığı Kilis’e zamanla yerleşen Suriyelilerin sayısı 131 bin 914’e ulaştı. Kilis, nüfusundan daha fazla sığınma-cıya ev sahipliği yapar-ken, sınır kentlerinden biri olan Hatay, mevcut nüfusunun 29’una denk gelen 457 bin 106… Şanlıurfa, nüfusunun yüzde 23’üne denk gelen 462 bin 961… Gaziantep ise nüfusunun yüzde 17’sine denk gelen 350 bin 67 Suriyeliyi misafir ediyor.
-EN AZ SURİYELİ-
Sayı olarak en fazla göçmenin yaşadığı il 537 bin 829 ile İstanbul olurken, 57 sığınmacının bulunduğu Bayburt en az Suriyeliye ev sahipliği yapan kent oldu. Türkiye’de daha kolay iş bulabilmek adına büyükşehirler ve dönüşlerini hızlıca yapabilmek için sınır kentlerini tercih eden Suriyelilerin sadece 563’ü tatil cenneti Antalya’ya yerleşti. 57 sığınmacıyla Bayburt, 60 sığınmacıyla Artvin, 65 sığınmacıyla Bartın, 87 sığınmacıyla Gümüşhane, Suriyelilerin en bulunduğu kentler olarak belirlendi.
-YARDIMIN BOYUTU-
AFAD verilerine göre Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için şu ana kadar 25 milyar doları aşkın para harcadı.
Türkiye’nin yaptığı fedakarlığa karşın uluslararası toplumdan şu ana kadar sığınmacılara verilen gelen destek ise yok denecek kadar az.
Halen hem yurt içinde hem de sınırın diğer tarafındaki Suriyelilerin,
her türlü ihtiyacı Türkiye tarafından karşılanıyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ