Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Yurttaşların zararları acilen tazmin edilmeli

Yurttaşların zararları  acilen tazmin edilmeli
  • 16.10.2020
  • 759 kez okundu

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Hatay İl Yöneticilerinden oluşan heyetin açıklamasında öne çıkan mesaj net oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Komisyonu, Hatay’da yaşanan yangınların ardından kente gönderdiği bir heyet eliyle tespitlerde bulundu, sıkıntı yaşayan vatandaşların taleplerini not etti. Hatay’daki yangınların ardından dayanışma için oluşturulan ve Naci Sönmez, Tülay Hatimoğolu, Rıdvan Turan ile Mahmut Toğrul’dan oluşan heyet, yangın bölgelerinde incelemeler yaptı, yangından zarar gören aileleri ziyaret etti, destek ve yardım için görüşmelerde bulundu.
-TESADÜF DEĞİL!-
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Hatay İl Yöneticilerinden oluşan heyetin, Hatay’da orman yangınlarından zarar gören bölgeleri ziyareti sonrası beklenen açıklama ise Tülay Hatimoğulları’ndan geldi.
“Bu yangınlar tesadüfi değil” diyen Hatimoğulları, şunları söyledi:
“Genel Merkezimizin oluşturduğu heyetle buradayız. Yapılan açıklamalara da, çıkan haberlere de yansıdı. Yüzlerce hektarlık alanın bu bölgede yandığına, onlarca evin, işyerinin, fabrikanın zarar gördüğüne, burada yaptığımız incelemelerde de tanıklık ettik. Yine hatırlayacaksınız, Amanos Dağları eteklerinde çok büyük ve günlerce devam eden bir yangın vardı. Bu sorunları Meclis’e taşımıştık ve bu yangınların çıkarılma sebeplerinin ciddi bir biçimde araştırılması gerektiğini ifade etmiştik.
Türkiye’nin dört bir tarafında ormanları sabote ederek yakanlar şunu bilmelidir ki; bu topraklar, bu ormanlar, ağaçlar, kuşlar, toprak, su… Onlara zarar vererek maden şirketlerine yer açmaya çalışanlar, bizim ciğerlerimizi yakıyor. İnsanlığın, doğanın, canlıların ciğerlerini yakıyor. Zaten Arsus’ta ve az önce bahsettiğim bölgelerde, maden şirketlerinin ruhsat almaya çalışmasının arifesinde bu işlerin yapılması da tesadüf değildir. Bu yangınların çıkması tesadüf değildir. Dün Höyük’te, ÇED Raporu için bir toplantı olacaktı. Halkın ve buradaki demokrasi güçlerinin tepkisi nedeniyle, ama sözüm ona pandemi gerekçesiyle iptal edildi. Oysa bu ÇED toplantısı için karar alındığında, pandemiden herkesin haberi vardı.”
-ALAN AÇIYORLAR-
Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez de tespitlerine dair şu bilgiyi verdi:
“Tülay Vekilin de söylediği gibi, biz, Genel Merkez heyeti olarak buradayız. Bugün Hatay’daki, dün Cudi’deki, Dersim’deki, yurdun değişik yerlerindeki bu orman yangınlarının sıradan yangınlar olmadığını düşünüyoruz. Kapitalist şirketler, maden şirketleri, doğayı tahrip eden şirket ve onlara hizmet eden hükümetler, bizim ülkemizde de ne yazık ki dereleri, havayı yok ettikleri gibi, bütün ekosistemi yok ettikleri gibi, bu yangınlarla da yeni rant alanları açmayı hedefliyorlar. Maden şirketleri için, inşaat şirketleri için alan açıyorlar. Bunu, büyük bir manipülasyon olarak da yapıyorlar. Sanki burada başka bir müdahale varmış gibi bir algı yaratarak, ‘bir terör eylemi’ algısı yaratarak, Türkiye kamuoyunun dikkatini başka yere çekmeye çalışıyorlar. Evet, bu ormanların yok edilmesine göz yumanlar, bir terör eylemi gerçekleştiriyorlar. Doğaya karşı gerçekleşen de bir terör eylemidir. Burayı koruyamayan, gerekli önlemleri almayan, özellikle de bu imarlaşma olayına engel olmayanlar, bugün doğan sonucun, bu katliamın sorumlularıdır.”
-SAHİP ÇIKACAĞIZ-
Hatay’da şahit olduklarının da altını çizen Sönmez, sözlerini şöyle noktaladı:
“Havaalanından buraya gelene kadar gördüm. O ormanlık alanın içerisinde yerleşim yerlerine, konutlara müsaade edilmiş, dev dev inşaatlar ve apartmanlar dikilmiş. Bunun sonucu belli. En ufak bir kıvılcımda, şu gördüğünüz ev gibi bir sürü evin yanıp kül olması kaçınılmazdır. HDP olarak bu olayın peşinde olacağız. Gerek sokak ayağında, gerekse Meclis ayağında işin takipçisi olacağız. Yaşamımıza sahip çıkacağız. Yüreği yanan insanların yoksullukla pençeleşirken, bir de böyle bir yok oluşla karşı karşıya kalmalarına seyirci kalmayacağız. Dayanışma duygularımızı paylaştığımız gibi, desteklerimizi de sunacağız. Buradan bütün Türkiye’ye, HDP olarak bu doğa katliamlarının sorumlularından hesap soracağımızı ilan ediyoruz.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ